Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
Портретът на тази млада дама е част от нидерландската колекция на Метрополитън, но изобщо не е нидерландски. Нейният автор, по-известен само с името Корнелис Джонсън, е английски художник и рисува по начин, който напомня за родната му Англия, където аристокрацията няма нужда да блести със златни пръстени на всеки пръст и да държи джобния си часовник, за да покаже класа. Това личи по много почти неуловими неща и те могат да се изобразят на картина.
Днес почти забравен и с картини, които се намират основно в хранилищата на световните музеи, навремето Корнелис е не друго, а личен придворен художник на Чарлз І. Запазени са портрети на краля и децата му, заедно и поотделно. От тях гледат приказно облечени, тъжни и типично по английски много бледи деца. Впрочем това е и един от основните укори към портретите на Корнелис в Амстердам, че моделите му са толкова бледи, че чак сиви. Нищо чак толкова странно за човек, идващ от държава, в която бледият тен е висша ценност.
И трябва да се отбележи, че ако историята постепенно забравя за картините на Корнелис Джонсън, то е защото след него придворен художник става ван Дайк и това е едно във всякакъв смисъл неравно съперничество.
Коя е жената на този портрет не е известно, но е безспорно, че тя е богата и най-вероятно е родена богата. Това личи по нейната спокойна поза и начинът, по който държи ръцете си, както и по дискретния начин, по който носи бижутата си. А те са много – от украшенията, с които е хваната златистата шапчица на косата й, обиците с по три големи перли, брошката, накитът на врата й и перлените гривни на двете й ръце.
Въпреки това изобилие всичко е нарисувано дискретно, без отблясъци, така че акцентът да остане изцяло върху самия модел. Жената е облечена с черна кадифена рокля, с гарнитура от бяла дантела, в изобразяването на която Корнелис Джонсън е голям майстор. Цялостното впечатление е за достойнство, спокойствие и елегантност. Просто една богата жена.
Comments