Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
Жерар де Ларес е известен художник, който постепенно губи зрението си и започва да пише книги за теория на изкуството. В текстовете си той обяснява, че прекаленият реализъм не винаги е за предпочитане и че способностите на художника да пресъздава обектите с всички детайли не е обезателно нещо хубаво. Причината не на последно място е в тази картина.
Това е единственият портрет на де Ларес, запазен до наши дни, и на него Рембранд е нарисувал колегата си толкова достоверно, че за съвременните лекари не е проблем да му сложат диагноза – сифилис.
Жерар де Ларес пристига в Амстердам от Лиеж и вече изглежда по начина, който виждаме на картината – носът му е деформиран, очите му са хлътнали и колегите му смятат, че той е роден с тези малоформации. Всъщност де Ларес е болен от сифилис, вследствие на който ослепява и прекарва последните две десетилетия от живота си в мрак и писане на книги.
Извън странното си лице, Жерар де Ларез е известен със своите елегантни маниери и грижливо поддържан външен вид, което личи и на картината.
По времето, когато Рембранд го рисува, де Ларес е известен художник, специализиран в монументални платна на историческа тема. В музея Метрополитън многозначително този му портрет съжителства с една от неговите собствени картини – огромно платно с Аполон и Аврора. На което, ако трябва да сме честни, няма и грам реализъм.
Впрочем в края на живота си и въпреки своята неприязън към реализма, вероятно де Ларес би оценил високо този свой портрет, на който всъщност е нарисуван един добре облечен, достоен и начетен млад мъж.
Comments