Елена Миланова
Instagram: @byelenamilanova
Модата на катарамите за обувки се появява в Европа в края на XVII век и постепенно заменя фльонгите, които дотогава са любимата декорация за мъжки обувки. В началото започват да се появяват по краката на придворните аристократи в английския двор. Въпреки че първите примери са доста семпли, в повечето случаи от желязо, катарамите срещат голяма съпротива, защото се приемат за твърде показни и следователно опасни и вулгарни.
Там е работата обаче, че колкото повече се критикува едно нещо, то става по-желано и предупрежденията за застрашен морал въобще не постигат желания ефект. На всичко отгоре най-големият моден инфлуенсър на епохата, а именно Кралят Слънце, си поръчва чифт катарами с диаманти, за които плаща огромна сума, и се появява с тях на гости на Чарлз II. Самият Чарлз, за да не остане по-назад, мигновено се увековечава на собствения си портрет, демонстриращ със задоволство своя комплект безценни катарами.
Тъй като по това време светът не се променя с дни и часове, както сега, модата на катарамите продължава и през следващия век като основно мъжки аксесоар. Причината да станат толкова популярни е, че те могат да съществуват в най-разнообразни дизайни, евтини или скъпи материали, махат се и се слагат лесно на следващ чифт банални обувки и преобразяват вида и на най-закъсалите финансово.
обувка с катарама от 1749 г., музей "Виктория и Албърт"
Бизнесът с катарами става огромен, центърът на производство е в Биргмингам, Англия, където в един момент почти целия град се занимава само с това. Бижутери и обущари разработват нови и нови модели за всички вкусове и за всички класи. Разбира се катарамите са и статус символ, по-заможните си ги поръчват от благородни метали – злато, сребро и със скъпоценни камъни, но това е по-скоро рядкост. В повечето случаи вложението не е особено голямо, поради страха от грабеж на улицата, така че в масовия случай са от месинг или максимум сребро и блестящи камъчета. Има и за всякакви поводи – например за траурен са черни, лакирани и понякога декорирани с фигурки.
Катарама за траурен повод, музей Метрополитън
Модата на катарамите като истински статус символ, тоест от благородни метали и украсени със скъпоценни камъни и керамика идва след средата на XVIII век. Така и попадат в полезрението като един от символите на потисничество – особено във Франция, стояща на прага на Революцията. На 22 ноември 1789 година маршал дьо Маиле предава демонстративно своите златни катарами при откриването на френския парламент и призовава всички да го последват, за да сложат край на тази мода не само във Франция, но и в цяла Европа.
Катарама от края на XVIII век, музей Метрополитън
Само няколко години по-късно Бирмингам е пред фалит и в един последен опит да възродят модата на катарамите, молят Чарлз IV за съдействие – той им обещава, че ще ги направи задължителни за съдилищата, което все пак им дава някаква надежда за оцеляване. Но никой не успява да предвиди, че на сцената ще се появи следващия епохален моден инфлуенсър – Бо Брюмел призовава всички да се завърнат към добрите стари връзки и така забива последния пирон в ковчега на катарамите.
Катарама за обувка 1780-90 г., музей "Виктория и Албърт"
Поставени в ситауция без изход, катарамите намират пътя си към жените.
В момента, в който полата малко може да скъси дължината си и да се види поне част от крак, катарамите си идват на мястото. През цялата викторианска епоха те са един от любимите дамски аксесоари и се разгръщат с всевъзможни финтифлюшки, панделки, дантели, перли и т.н.
В началото на XX век полите се скъсяват още и катарамите си проправят успешно път към ерата арт деко – много скъпи, с геометрични форми и скъпоценни декорации. През 30-те години Холивуд вече ги показва по филмите.
Катарами за дамски обувки от 30-те години на XX век, музей Метрополитън
Днес, тези прекрасни предмети, способни да съдържат много значения, въображение и стойност, продължават да бъдат декоративен елемент на обувките, който ползваме – дори, ако са само обикновен технически елемент и алтернатива на класическите връзки.
Comments