Елена Миланова
Instagram: @byelenamilanova
Да кажа, че „Колектив“ (по HBOGO) е хубав филм ми се струва нередно, защото няма нищо „хубаво“ в показаната реалност, която е разтърсваща до дън душа.
Документалният филм „Колектив“ носи силата на игралния сериал „Чернобил“. Огромна трагедия и смазваща реалност са свити до малки, задушаващи, клаустрофобични размери и няколко главни герои – двама-трима журналисти от спортен вестник, доктор със съвест, две счетоводителки, млад министър, шепа „умни и красиви“ протестиращи. Филмът е 1 час и 49 минути, в които ти става горещо, чувстваш се смазан, безсилен, объркан, плачеш, спираш да плачеш, ругаеш на ум и после пак усещаш буца в гърлото.
След пожара в клуб „Колектив“ през 2015 година в Букурещ загиват от най-ужасна смърт 27 души, а 180 са ранени, защото клубът няма аварийни изходи. Оцелелите са настанени в болница, някакъв министър на здравеопазването казва, че Румъния има всички условия да ги лекува. Само че много от тях умират, дори такива с 10-15% изгаряния.
Един доктор със съвест се обръща към спортен вестник и те започват разследване и задават въпроса „Защо?“. Пряката причина е, че фирмата, която доставя дезинфектанти са престъпници.
Но разследването е по-дълбоко – отваря гледката към една системна, човешка гангрена, която е проникнала толкова дълбоко, че на практика няма отговор на въпроса как се лекува такова нещо. Корупцията, некомпетентността, незаинтересоваността са разложили самата обществена тъкан, стигнали са до ценностите и това е неизлечимо.
Всичко, което виждаме и чуваме, звучи като напълно възможен сценарий и за други държави. Толкова, че ти се свива стомаха още в първата минута и те държи до самия край, защото разпознаваш тази реалност.
Системата може да е различна – в „Колектив“ става дума за здравеопазването.
Но механизмът на разложението е универсален. Някакви хора са получили възможност да крадат, корумпирали са всички, печелят пари, които разиграват в схеми, които ми е невъзможно да схвана, така че да печелят още и още и още и още... И нищо не ги спира. Страдание, смърт, осиротели майки и бащи, нищо.
Теди Урсуленау, оцеляла от пожара в клуб "Колектив"
Румънците също си имат типичните министри и кадровици. Нали ги знаете, разположени в кабинети на фона на портрети на национални герои, заобиколени от иконки на свети Георги и знаменца на ЕС... Зад тях неизменно вървят служителки със сакенца, носещи дебели папки и айфони, за да ни е ясно колко много се работи в тази администрация. Те все назначават „проверки“, все се чакат резултати от „комисии“, все някой трябва да положи подпис някъде и винаги всичко е по „изискванията на ЕС“. Ключови, празни думи.
Междувременно всички са оплетени така, че проверяваните и проверяващите са едни и същи лица и напълно законно са се акредитирали за това. Познато...
Филмът е разделен на две части, които преливат една в друга с една тънка арт-нишка, минаваща през двете части – в първата камерата е с журналистите от Газета спорт, които разкриват схемите, дълбочината на проблема, човешката цена.
Каталин Толонтан, журналист
Във втората камерата следва млад мъж технократ, назначен за министър, който да успее поне да сложи основата на някаква промяна. И точно, когато това започва да се случва, се провеждат избори, които се печелят от тези, които предлагат 10% ДОО и усилията отново се връщат на кота вестник, блог, форум, коментари, шепа „умни и красиви“. Припевът на тази песен го знаем – напусни, вземи си куфарите, тук нищо никога няма да се оправи, спасявай се....
Влад Войкулеску, министър на здравеопазването
„Колектив“ на Александър Нанау безспорно ще спечели много награди напълно заслужено. Хората, които си рискуват живота, за да се покажат пред камерата са герои и се моля да са живи и здрави. Но каквото и да правят, каквото и да се случва, то остава вкуса на безнадеждността. До един момент. Буквално в последите секунди на филма получаваме отговор на въпроса „Как се оправя такова нещо“. Дават ни го просълзените очи на един почернен баща (Нарцис Ходжа). Няма да е лесно. Но е единственият начин.
Нарцис Ходжа
„Колектив“ можете да гледате сега по HBOGO
Comments