top of page
Writer's pictureПопаганда

КОСТЮМИТЕ ВЪВ „ВЕЛИКИЯТ ГЕТСБИ“ И ЕДИН МОДЕН СКАНДАЛ

Елица Павлович

Instagram: @elitzapavlovitch



Историята на сътрудничеството между киното и дизайнерите е дълга, интересна и противоречива. Последното се дължи на факта, че името на големите дизайнери, предоставили свои дрехи за даден филм, често напълно засенчва ролята на художника по костюмите. В действителност именно той е, който изцяло определя стилистиката на филма и избира костюмите. Ако реши те да са дизайнерски – добре, но на практика в киното има единици филми, в които моден дизайнер изцяло е произвел костюмите. Един такъв моден спор се води от години около екранизацията на „Великият Гетсби“ от 1974 година. Всеизвестен факт е, че мъжките костюми за филма, начело с тези за Робърт Редфорд, са дело на Ралф Лорън.


Самата аз свързвам филма на първо място със стилистиката на Ралф Лорън, чиято мъжка мода е много подобна и до днес. Самият дизайнер също се гордее с приноса си за филма и той присъства във всичките му биографии.

Истината е малко по-различна. През 1974 година Ралф Лорън изобщо не е известен колкото е сега. Той е просто един сравнително млад дизайнер, модната му къща е на седем години и работи в традиционния стил, с който са свързани спортните дрехи на британските и американски клубове.


Художничката по костюмите във филма Тиони В. Олдридж вижда мъжката му колекция Polo 74 и поръчва от нея дрехите, които са й нужни за героите във филма. При това тя поръчва вече готови модели – единственият костюм, ушит от Ралф Лорън специално за Гетсби, е розовият костюм на Робърт Редфорд. Ето защо, независимо от факта, че и в момента в Google резултатите за тази екранизация излизат главно с името на Ралф Лорън, всъщност костюмите са заслуга на Тиони В. Олдридж и тя напълно заслужено печели Оскар за тях.



Вдъхновението на Тиони идва от спортните мъжки дрехи, но това изобщо не означава нашата представа за „спортно“ – анцузи и маратонки. Става въпрос за много скъпи спортове като крикет, ветроходство, гребане, тенис и яхти, където има строго регламентиран гардероб. Вариации на тези дрехи виждаме на екрана – бели релефни пуловери, сини блейзъри, двуцветни обувки.



Цялостната идея на Тиони В.Олдридж е да създаде атмосфера на безгрижие и за тази цел героите са облечени в светли, меки и пастелни цветове – както жените, така и мъжете. Женските костюми и дори шапките са от леки и въздушни материи, почти прозрачни, като криле на пеперуда. На този фон блестят бижутата на „Картие“, използвани във филма. Само любовницата на мъжа на Дейзи се отличава, тя като земна натура носи ярки, крещящи тоалети.




Много интересни са костюмите на Робърт Редфорд, който е безспорната звезда на този филм. Когато е около Дейзи той е облечен в „нейните“ цветове, бледи и пеперудени. Когато е сам и работи, той е с напълно подобаващи бизнес костюми в тъмни цветове, условно казано той е „работна мравка“.



Във филма има една знаменита сцена, в която Гетсби демонстрира на гостите гардероба си. Върху кутиите с ризите му се чете надписа Turnbull & Asser. Това е най-известната компания за ризи в Англия. Тя е една от първите в света, която започва да шие цветни мъжки ризи. Техни ризи носят всички елегантни мъже, от Чърчил до принц Чарлз, както и абсолютно всички актьори във филмите за Джеймс Бонд, без значение кой шие костюмите им.



Когато Гетсби изважда ризите си и ги хвърля във въздуха, Дейзи възкликва, че това са най-красивите ризи, които е виждала и започва да плаче. Така дрехите се оказват още един начин Гетсби да се доближи до нея и да стане част от нейния свят.



Днес костюмите от филма са станали еднакво част и от историята на киното и от тази на модата. В колекциите на Ралф Лорън и досега се виждат препратки към този филм, който си остава един от образците за елегантен цветен мъжки гардероб. Безспорно – трудно за постигане.


Comments


bottom of page