top of page
Writer's pictureПопаганда

КРАЛСКИ СНАХИ: АЛЕКСАНДРА, ПРИНЦЕСА НА УЕЛС

Елена Миланова Instagram: @byelenamilanova


През XIX век една от най-известните и обсъждани сватби е тази на принцеса Александра, дъщеря на бъдещия крал на Дания, с Албърт Едуард, престолонаследник и син на кралица Виктория. Александра е прабаба на сегашната кралица Елизабет II.


Бъдещата принцеса на Уелс е едва на 18 години, когато се омъжва за Албърт Едуард, но вече има стил и характер, който ще опъва нервите на свекърва й в следващите години. Въпреки, че са запазени писма от кралица Виктория, където описва колко дейна и отдадена на различни каузи е Александра и каква опора е за кралските задължения, двете нямат гладки отношения. Александра е много дейно момиче и има направо екстремни за времето си увлечения, като кънки на лед, лов и скоростна езда на карета с двама кочияша, срещу които кралицата е твърдо против. Александра толкова не я търпи, че когато ражда всичките си шест деца преждевременно, я подозират, че го прави нарочно, само и само кралица Виктория да не присъства на ражданията.


Виктория и Албърт търсят подходяща съпруга за престолонаследника дълго, съобразяват много фактори и в крайна сметка се спират на Александра. Бъдещата принцеса на Уелс пристига във Великобритания на борда на кралската яхта и е посрещната, както подобава с музика и специално написана за нея възхвална ода.



В центъра на сватбата е разбира се роклята на Александра, която веднага се превръща в икона на кралския стил. Роклята й е историческа и само поради факта, че е обличана.


Александра е първата кралска снаха, която е снимана в сватбената си рокля в деня на сватбата си.

Кралица Виктория, загубила любимия си Албърт, е потънала във вечна скръб, но това по никакъв начин не замъглява ума й и известните й способности на експерт PR. Когато се омъжва, самата тя използва сватбената си рокля, за да стимулира икономиката в най-бедните райони на империята и планира синът й и неговата булка да направят същото. Подобно на Виктория, Александра избира рокля, изработена от коприна, изтъкана в изостаналия икономически район Спиталфийлдс в източен Лондон, а дантелата, която покрива огромната й рокля, е изработена в Хонитън в Девън, където местната общност разчита основно на доходи от тъкачната индустрия.



Дизайнът на роклята обаче е изцяло по вкуса на Александара. Тя самата умее да шие и шие собствените си дрехи в студените стаи на Жълтия дворец в Копенхаген, където развива отлично чувство за стил. Роклята е с голи рамене и огромна пола, подплатена с четири слоя дантела, покрита с портокалов цвят и мирта. Шлейфът й е дълъг почти седем метра и е изработен от моаре със сребърна сплитка, докато дантеленият й воал се държи на мястото си от още портокалови цветчета. А за да подчертае бъдещата й роля на кралица-консорт на Великобритания, воалът е покрит с емблеми на четирите нации, от които се състои държавата, както и рози, трилистници и бодли. Сватбената рокля на Александра остава класика и напомняне за въздействието, което оказват жените в кралското семейство върху самия образ на монархията и са неразделна част от историята. Днес тази рокля се пази и е част от кралската колекция, като последно е излагана през 2011 г. в двореца Кенсингтън в изложба редом с други сватбени кралски рокли.


Но много странни обстоятелства съпътстват заветното „Да“ на принц Албърт Едуард и сватбата на 10 март 1863 година не минава без критки. След смъртта на принц Албърт през декември 1861 година, кралица Виктория е съкрушена, а нейната скръб завинаги се слива с образа й на монарх. Младите наследници се женят в тази сянка.


На първо място сватбата се провежда в параклиса Ст. Джордж в Уиндзор, което е доста отдалечено и за хората, и за пресата. Да се излезе извън Лондон не е толкова лесно по това време, ето защо списъкът гости е съкратен и мнозина остават разочаровани. Датчаните също роптаят, защото само най-близки роднини на Александра присъстват. Освен това жените трябва да се съобразяват с опечалената кралица и трябва да носят тоалети в траурни цветове – сиво, лилаво, бледомораво.


Преди да се отправят на сватбено пътешествие, младоженците се присъединяват към кралица Виктория за официален портрет. Новата принцеса на Уелс стои до свекърва си, която, облечена цялата в черно, гледа опечалено към бюста на принц Албърт. Младоженецът гледа в далечината, игнорирайки трагичната сцена пред себе си. Но Александра, която е тийнейджър, гледа предизвикателно. Нейната харизма доминира този портрет и вече се вижда, че ситуацията тества търпението й.



Животът на Александра преминава в безкраен брой ангажименти, свързани с благотворителост и патронажи – открива пазари, присъства на концерти, посещава болници и никога не се оплаква. В публичните си задължения Александра е не по-малко активна, отколкото е Катрин днес. Тоалетите й са все така обсъждани, както и днес, но без мащаба на Instagram и онлайн медиите.


Бракът й с Албърт Едуард е по-скоро успешен, въпреки постоянните му афери. Тя е търпелива и дори допуска една от любовниците му да се сбогува с него на смъртния му одър. Самата тя остава вярна на брака и задълженията си. Двамата имат шест деца. Техният най-голям син принц Албърт Виктор умира при пандемията от грип през 1889-92. , а баща му пише на кралица Виктория „С лекота бих дал живота си за неговия“.

Така негов наследник става втория им син Джордж V, дядо на кралица Елизабет II.

Comments


bottom of page