top of page
Writer's pictureПопаганда

КУРТИЗАНКАТА ФИАМЕТА И НЕЙНАТА ПИАЦА В РИМ

Елица Павлович

Instagram: @elitzapavlovitch



Съвсем близо до Пиаца Навона има малък площад на име Фиамета. Това е единственият в света площад, кръстен на куртизанка. Подобно нещо може да се случи само в Италия.

Фиамета Микаелис е дъщеря на флорентинска куртизанка, но кариерата й започва в Рим на 13-годишна възраст. Още първият й покровител е кардинал, но в историята тя остава с най-известния сред клиентите си – Чезаре Борджия.

Къщата на Фиамета се споменава за първи път през 1625 година в плана на Рим, направен от Джовани Маджи и още тогава площадът носи нейното име. По документи тази къща наистина е на Фиамета, но тя не живее там, а дава под наем имота за 26 дуката годишно.



Как става така, че една куртизанка има такава собственост? Ето как.

През 1479 година Фиамета живее в Рим с майка си и е на 14 години. В същата година на 57-годишна възраст умира от малария кардинал Джакомо Пиколомини и когато отварят завещанието му се оказва, че той е завещал цялото си състояние „на една госпожица с изключителна красота за нейните услуги“ и името й е Фиамета Микаелис. Папа Сикст ІV създава комисия от четирима висши прелати, които да се заемат с изпълнението на странното завещание. Така Фиамета получава лозе с вила в близост до Ватикана и три къщи на различни места в Рим. Останалото от огромното богатство на кардинала остава за римската църква.

И днес не е докрай сигурно дали Фиамета е била любовница на кардинала или това е била майка й, нито какви са точните причини кардиналът да направи подобно завещание, възможно е той да е познавал бащата на Фиамета. Така или иначе внезапно придобитото богатство не променя професията на Фиамета, но значително променя социалния й статус.

От 1483 година тя е любовница на Чезаре Борджия, син на Родриго Борджия, бъдещия папа Александър VІ. Преди смъртта си Фиамета съставя завещание пред нотариус и в него е записана с титла, принадлежаща на Чезаре Борджия и не е отбелязано, че е куртизанка. Така в нарушение на закона, според който куртизанките се погребват само в неосветена земя, Фиамета е погребана в църквата Сант Агостино, в своята собствена капела, която е купила няколко години по-рано.


Църквата Сан Агостино е особен случай сред храмовете в Рим – единствено там на службите се допускат куртизанки и няколко от най-известните и богатите сред тях са погребани там, наред с много кардинали (включително Пиколомини), поети и самият патрон на църквата и майка му. Капелата на Фиамета е изрисувана от художникът Якопо Тори, известен повече с прозвището си Индако, защото на него е кръстено изобретението му – специален грунд за стенописи, който предотвратява образуването на плесен. В началото на ХVІІ век капелата е изкупена от семейство на римски нотариус, картината на Якопо Тори е подарена на кардинал Боргезе, а на нейно място се появява нова, на Караваджо, на която е нарисувана… куртизанка.

Фиамета така и не успява да наложи волята си на свободна римска гражданка, въпреки богатството си. Съгласно завещанието й в църквата трябва да се отслужват литургии за всички членове на семейството й един път годишно, а за заупокой на душата й по два пъти на ден, като тя предплаща всичко за сто години напред! Въпреки това след смъртта й църквата се съди с роднините й, имотите са конфискувани, а капелата й е продадена. Остава обаче площадът – това вече не могат да й отнемат.

Comments


bottom of page