Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
В норвежкия фолклор символът на абсолютното щастие се казва Сория Мория и е замък на върха на планината. Той е мечтаната цел в живота на всеки човек, но пътят към него е незнаен, защото всеки постига щастието по различен начин. Символът на Сория Мория е толкова силен в съзнанието на норвежците, че така се нарича декларацията, възоснова на която управляват двете правителства на Йенс Столтенберг.
Приказката „Замъкът Сория Мория“ е на Петер Кристен Асбьорнсен и Йорген Енгебретсен Му – двамата първи и най-известни събирачи на норвежки фолклор, често сравнявани с братя Грим. Те публикуват своите сборници с приказки в първата половина на ХІХ век и имат голяма заслуга за укрепване на норвежкото самосъзнание и език, защото датският е официалният език на територията на Норвегия, но приказките са записани и се издават на норвежки.
Истинската слава за приказките на Асборнсен и Му идва в края на ХІХ век, когато художникът Теодор Кителсен рисува илюстрациите към тях. Амбицията на младият Кителсен е, разбира се, да стане „сериозен“ художник, но в историята на Норвегия той остава като илюстратор, а най-известните му картини днес са в националната галерия в Осло и са познати на всяко дете. Една от тях се казва „Далече, далече напред замъкът Сория Мория блести като злато“.
На картината е нарисуван главният герой на приказката Халвор, застанал в подножието на планините, където се намира приказният замък. Символът на щастието и успеха като далечен палат от злато е неотделимо свързан с тази илюстрация. Картината на Кителсен е красива и спокойна, той самият казва, че не го вълнуват драматичните ефекти на природните стихии, той предпочита да търси мистичното в наглед спокойния пейзаж, както е и тук. Пейзажът на картината е напълно реален и е изглед от дома на художника. В илюстрациите си той често рисува напълно реални гледки, към които добавя приказни елементи сякаш от друго измерение. Кителсен има още няколко картини с Халвор и със замъка Сория Мория, но тази е най-красноречива и сама е достатъчно изразителна дори ако човек никога не е чувал приказката.
Картината на Кителсен е толкова добре позната на норвежците, че в момента на нея е посветена цяла отделна изложба в музея на Густав Вигеланд. Без да е буквално цитирана визуално, картината как младият Халворд седи в подножието на планината и търси пътя към щастието е в основата на най-различни художествени интерпретации. Защото пътят към щастието е винаги личен, както е индивидуален и пътят към изкуството.
Comments