top of page
Writer's pictureПопаганда

„ЛОВЦИ В СНЕГА“ НА ПЕТЕР БРЬОГЕЛ СТАРИЯ – ПЪРВАТА КОЛЕДНА КАРТИЧКА В СВЕТА

Елица Павлович

Instagram: @elitzapavlovitch

Pieter Bruegel the Elder - Hunters in the Snow (Winter) / Wikipedia


Преди около пет века се ражда жанра на зимните пейзажи и негов автор е Петер Брьогел Стария. Картината му „Ловци в снега“, част от поредицата му пейзажи, отбелязващи различните сезони на годината, е най-тиражираната коледна картичка в света. Сюжетът й обаче няма нищо общо с Коледа, той е напълно светски. Изобщо сезоните у Брьогел са шест, защото са продиктувани от селскостопанските цикли, а не само от климатичните сезони. Тази картина е зимата – и то каква зима.


Годината е 1565 и температурите в Европа са толкова ниски, че реките и езерата на континента замръзват. В историята тази зима остава с името „Малката ледена епоха“. Дори река Темза в Лондон замръзва изцяло – невиждано чудо дотогава. Планините в картината си Брьогел рисува по скиците на Алпите, които е направил в Италия и така подсилва усещането за студ и сняг, сякаш това е една апокалиптична картина и целият свят замръзва.


Позицията на художника е точно при храста на предна линия и там той е сложил подписа си. Картината е голяма – както и другите запазени от поредицата със сезоните – но усещането за пълно потапяне в случващото се пред очите на зрителя е постигнато и с оптическа илюзия. Цялото действие е поставено сякаш в чаша, затворена от хълма отпред и планините отзад, а между тях са двете замръзнали езера, с правилна геометрична форма. Освен това самите цветове на картината се променят от тъмни на по-преден план до светли в далечината и създават усещането за бяла светлина и студ, така познати ни през зимата.


Оптически картината е почти съвършена. Действието е разположено в два триъгълника, поставени срещуположно един на друг. Единият отива на дясно и е като клин, който завършва в църквата. По едната му ос вървят ловците, другата се спуска по хълма. Противоположният триъгълник събира двата хълма от дясно и ъгълът е в огъня пред страноприемницата.


Така небесното и земното се пресичат. Освен това, в картината присъстват четирите стихии – огън, вода, въздух и земя, както и различни форми – овалните дървета, триъгълните покриви, квадратните езера. Подсъзнателно Брьогел ни внушава цялото богатство на всемира.

Всъщност, на картината си Брьогел е нарисувал целия свят – такъв, какъвто го познава. Хората правят всичко, което се случва през зимата – носят дърва, гасят огън в далечината, приготвят храна, пързалят се по леда за удоволствие или по работа, има деца, а има и старци. Реалността не е разкрасена – кучетата са хърбави, а ловците носят само една недохранена лисица. Птица се спуска от небето и като гълъб небесен лети по оста над храма.


Брьогел оставя след себе си двама ученика – синовете си. Те наследяват и моделите или макетите на неговите картини. Съществува много подобна картина, но нарисувана от Брьогел Младши. И макар че е зимна и с пързалка, тя изглежда просто като част от света на зимата – онзи, който баща му е нарисувал половин век по-рано.

Comments


bottom of page