Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
Луиджи Луар е основател на нов жанр в живописта, наречен от почитателите му „парижианизъм“. Толкова често, красиво и с любов малцина са рисували Париж и през 60-те години на ХІХ век Луар получава титлата „художник на парижките булеварди“, с която остава в историята на изкуството. Нюансите на светлината, отблясъците на лампите в дъжда, стелещата се мъгла, всичко това присъства на картините му – Париж такъв, какъвто днес е само в сънищата и мечтите ни.
Париж във втората половина на ХІХ век не може да се оплаче от липса на художници или писатели и всички те пишат за града. Парижани и Париж стават централна тема в изкуството, но докато повечето творци се интересуват от хората и техните истории, Луар си остава художник на улиците на всекидневния Париж, рисуващ „Париж на парижаните“.
Луиджи Луар е роден в Горица, Австрия (сега Словения) през 1845 година, по време когато родителите му, французи по произход и на работа във френския кралски двор, са в емиграция с Бурбоните в тази „Ница на Австрия“. По-късно Луар заминава със семейството си в херцогство Парма, където започва да учи рисуване и едва на 20-годишна възраст се установява в Париж.
Луиджи Луар дебютира в Салона на художниците още първата година след пристигането си в Париж и веднага постига успех. Той е един от малкото художници от онази епоха, които имат не само финансов успех, но и признанието на официалните власти. Много негови картини са купени от кметството на Париж, той става кавалер на ордена на Почетния легион и получава златен медал на Световното изложение през 1889 година. Картините му се купуват от големите европейски музеи и той става всепризнат художник на Париж. Междувременно професията на Луар не е точно художник – той се занимава с реклама, прави печатни материали и плакати, менюта и театрални декори и интересното е, че те са издържани в абсолютно друг стил и са много близо до ар-нуво и плакатите на Алфонс Муха, например. Изглежда, че Луиджи Луар рисува Париж само за удоволствие.
И наистина – неговият Париж е нарисуван невероятно жив, красив, изумителен. Съвсем малко време преди това – през 50-те години на ХІХ век - барон Осман прави огромна реконструкция на Париж и от град с малки и криви средновековни улици го прави модерен град с геометрично подредени широки булеварди. Изведнъж да си навън, да се разхождаш става приятно, интересно и модерно. Животът в Париж се случва на улицата и именно него рисува Луар. В картините му се срещат всички настроения на града и всичките му герои – богатите безделници, бързащите граждани, разхождащите се семейства. Изобразени от Луар те са едновременно напълно реални, но и магически. В картините му има поетичност, която показва силното влияние на импресионистите. Това личи особено много в това как той рисува светлината и как използва цветовете. Париж на Луар е нарисуван във всякакви сезони и часове на денонощието. Дори най-разпознаваемите архитектурни символи на града изглеждат различно, носталгично и като част от изчезващ в маранята град.
Луиджи Луар рисува до самия край на живота си, улавяйки духа на града и на живота наоколо. Последното му участие в Салона е през 1914 година. На картините му Париж от преди войните остава завинаги най-красивия град на света.
Comments