Елена Миланова Instagram: @byelenamilanova
Отидох на „Малки жени“ сама. В салона, където го гледах, нямаше нито един мъж. Може би случайност. Или, защото подобно на една сериозна част от мъжете, които определят кой ще вземе „Оскар“, по принцип мъжете не се интересуват от тази "женска" история, не я гледат, не й дават шанс.. Няма да коментирам колко тъжно е това за жените, които правят великолепно кино в момента и разказват забележителни истории. Жени като Грета Гъруиг. Която заслужаваше да бъде номинирана и за режисура, но най-вече заслужаваше да спечели за адаптиран сценарий, защото филмът й е като Вилеров гоблен – замислен и избродиран съвършен и нищо по-малко!
От момента, в който седнах в салона и филмът започна, се чувствах така, сякаш се откъсвам от света и плаках почти от самото начало. Не защото се случва нещо непоносимо. А от вълнение пред тази красота.
Грета е подредила кадрите като картини в галерия. И точно там, в Metropolitan Museum of Art, е намерила вдъхновението си, за да представи тази мъничка голяма вечна история за четирите сестри Марч, героините в романа на Луиза Мей Олкът. Както те, така и техния свят, са като излезли от четките на големи американски и английски художници и поети.
Мег (Ема Уотсън) е като картина на прерафаелита Данте Габриел, Уилсън Хомър пък е вдъхновил цели сцени като тази на пикника на плажа, Лили Мартин Спенсър и Сеймур Джоузеф Гай са романтиците, на които се опира Грета, за да създаде къщата, интериора, атмосферата на дома, обитаван само от жени. Джо (Сърша Ронан), с нейната прекрасна коса, е вдъхновена от портрета на Джулия Джаксън. А леля Марч (Мерил Стрийп) е като картина на Сайръс Джонсън.
Всичко е изкуство в това, което виждаме, няма нито едно ъгълче от нито една сцена, което да не е обмислено и „нарисувано“.
Но освен сценографията и костюмите, за които Жаклин Дюран взе „Oскар“, „Малки жени“ е най-добрата адаптация на романа до момента по други, още по-важни причини. И те се дължат на това, че Грета остава вярна на романа, но е чела много между редовете, за да можем днес да чувстваме тази история жива и истинска, да погледнем с малко по-други очи на героините и да преминем по този мост между две толкова различни епохи.
Филмът е чудо на противоречия – чувстваме го свеж и познат, но в същото време е исторически и романтично запечатан в миналото. Младежки и дори детски, а в същото време абсолютно зрял!
„Малки жени“ се разказва за цената на това да бъдеш жена – духовна, емоционална, финансова. Това е филм за жени от XIX век, които искат нещо от живота – дали пари, или брак, или артистична свобода.
Гъруиг е намерила брилянтен начин да вплете втората част от романа, която обикновено се приема за по-скучната, като прескача във времето, редува златното време на детството и юношеството на сестрите с трудното им настояще на млади жени.
Дава ни и една нова преспектива към героините – никога не се бях замисляла напрмер, че леля Марч всъщност не е негативен герой, тя се грижи за това семейството да оцелее и много внимателно избира на коя от племенниците си какъв шанс да даде. Ейми (Флорънс Пъг) също винаги е приемана за по-скоро отрицателен герой – тук тя не е представена толкова като сляпа опортюнистка, колкото като прагматично и амбициозно момиче. И най-вече Джо, заради която Грета прави съвсем мъничка, едва доловима и все пак огромна промяна! Благодарение на няколко решения Джо е истински независима личност, която няма нужда от никакъв мъжки авторитет да я напътства или осигури нещо в живота ( в действителност и Лиза Мей Олкът е запазила правата върху романа си, което е било изключително нещо за времето си). А краят? Краят е хем същия, хем не. От нас, зрителите, зависи кое ще приемем за истина и кое като част от романа на Джо.
Иначе историята всеки я знае. По време на Гражданската война в САЩ четири сестри – Мег, Джо, Ейми и Бет Марч живеят сами с майка си Мери (поредната велколепна роля на Лора Дърн) в скромна къща и оцеляват трудно без баща си, който се бие във войната. Към техния малък кръг е привлечен Теодор (Тимъти Шаламет) – племенника на богатия съсед господин Дашууд. Над семейство Марч бди богатата леля Марч (Мерил Стрийп). Въпреки трудностите, сестрите преминават прага на женствеността, решени да живеят живота си, както го искат.
Отидете на кино. Сигурна съм, че "Малки жени" ще остане до сърцето ви дълго, след като сте напуснали салона.
コメント