Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
"Портрет на Доня Мария Томаза Дуран Лопес де Карденас" от Хуан Патрицио Морете Руиз, 1762
Доня Мария Томаза Дуран Лопес де Карденас се казва момичето на тази картина, нарисувана от Хуан Патрицио Морете Руиз и разказваща история впечатляваща, странна и тъжна.
Дона Томаза е част от аристокрацията в Нова Испания и е родена на територията на днешно Мексико някъде около 1746 година. На тази картина тя е на 16 години и този помпозен портрет отбелязва един важен момент в нейния живот – постъпването й в манастира Санта Бригида.
Нова Испания има този уникален обичай, младите момичета да оставят на семействата си разкошен портрет, преди да отидат в манастира и да поемат пътя на безбрачието и отричането от всяка суета.
Този техен финален светски портрет е предназначен да увековечи абсолютния апогей на тяхната красота и младост, като по традиция те са рисувани с възможно най-прекрасните дрехи и бижута. Така е и в случая с доня Томаза.
Запазени са много портрети на млади благороднички, рисувани в същите обстоятелства, но този е един от най-разкошните. Трябва да отбележим, че приемането на момичетата в някой от големите женски манастири или ордени се смята за голяма чест и семейството с гордост показва своите дъщери, нарисувани в прослава на богатството на фамилията, преди да я напуснат завинаги.
Доня Томаза е изобразена с всички необходими атрибути на много богата представителка на елита на Нова Испания. Тя е облечена в дреха от черно кадифе с пола от разкошен текстил, от който е и предната част на корсета й.
По черното кадифе на дрехата й има декоративни цветя, а горната част е украсена с декорация от скъпоценни камъни, типична за модата в Нова Испания. Текстилът на долната част на роклята й е разкошен и безумно скъп, защото със сигурност е внесен от чужбина – Франция, Англия или дори Китай.
Анализът на картината показва дори какво бельо носи доня Томаза. Безспорно рокля като нейната се почиства много трудно и не може да се пере, така че е важно отдолу тя да има достатъчно ката дрехи, за да не цапа плата с потта си. Освен това тези скъпи платове се пазят и прекрояват на нови рокли и дрехи в семейството, понякога за столетие напред. Камизолата на доня Томаза се вижда малко над корсета й. Освен това тя има поне още една долна риза, както и уплътнения около кръста, които да държат роклята, както и корсет или подобна конструкция.
Най-забележителни са аксесоарите й и в това отношение картината наистина е впечатляваща. Тези бенки по лицето й, които на нас днес ни изглеждат като дефекти на кожата, всъщност са изкуствени, направени от кадифе или сатен и скъпи колкото бижута.
Богатата доня Томаза е нарисувана с всички най-популярни „модели“ – слънце, луна и звезди. Косата й е обилно напомадена и напудрена, но сресана по-консервативно отколкото диктува френската мода. Бижутата й са многобройни и главно от перли, които са широко разпространени сред богатите жители на Нова Испания. Добиват ги в днешна Южна Калифорния и на картината виждаме перлени обици, гердан и гривни, които достигат до 12 броя, но са отчасти закрити от разкошните дантелени ръкави.
Всички разкошни атрибути на картината – бижутата, текстила, дантелите – са собственост на семейството, а не лично на доня Томаза. Нейното сгънато ветрило, което сочи наляво, е символ на скорошното й отричане от светското и постъпване в манастир. В манастира тя няма нищо, но всъщност тя няма нищо и тук, само суета.
Comments