Елена Миланова
Instagram: @byelenamilanova
Малко вероятно е, ако сте били във Флоренция, да се отминали статуята на Персей, близо до галерия Уфици, държащ победоносно главата на убитата от него Медуза. Статуята на Бенвенуто Челини е от средата на XVI век. Персей, стъпкал тялото на жената, държи главата й вдигната победоносно нагоре. После вероятно сте влезли и в галерията, където пък се намира обезумялото от ужас лице на Медуза на Караваджо. Oт отрязаната й глава тече кръв, а косите й са живи змии.
Този сюжет е мания за ренесансовите художници, да не говорим че едва ли е имало нос на европейски кораб, на който Медуза да не е изобразена. Чудовището наднича от много места до ден днешен, включително от логото на Versace. Интересно е, че се появява винаги в точно определен момент от историята.
Но коя е тази жена и защо е толкова интересна?
Медуза е една от три сестри. Митът за нея разказва, че докато спи в храма на Атина, идва Посейдон и я изнасилва. Богинята Атина се разярява срещу момичето и го наказава, превръщайки я в горгона, заедно със сестрите й. Изпраща ги в изгнание на запад и там те започват да се трансформират – порасват им златни криле, в косите им гнездят змии и могат с поглед да превърнат всичко в камък. На Атина обаче това наказание не й се струва достатъчно и изпраща Персей да отреже главата на Медуза и да я занесе на цар Полидект (това е кратката версия). Персей, в пълно снаряжение, включително огледален щит (от там идва формата на картината на Караваджо в Уфици – това е огледалния щит, в който се отразява лицето на Медуза), успява да убие невинната жена в тази история и да занесе главата й на спартанския цар.
От днешна гледна точка цялата тази история е ужасно несправедлива. Тя превръща жертвата в злодей. Насилник преобръща живота на младо момиче, което е наказано за престъплението му с доживотна присъда. С нея Атина пречупва психиката на героинята и тя се превръща в чудовище. Ако Персей не я беше победил, вероятно досега щеше да „съществува“ на острова си. Със столетия никой не оспорва виждането, че лошият герой е тя.
Медуза е и доста удобнен за употреба образ. Тя има много жива, бурна природа, което я прави източник на вдъхновение в изкуството. Символизира жената сексуализирана от патриархалните сили, срещу които търси отмъщение. А това си е дързост за смачкване.
Образът й е използван и с политически цели. Челини и Караваджо например са се възползвали от древногръцкия мит, за да се подмажат на Медичите – Персей е син на Зевс, а това е още един начин да се изобрази властта на фамилията на Медичите над флорентинския народ.
Чак по време на Френската революция якобинците за кратко превръщат Медуза в емблема на „френската свобода“– шокират с нея като със средство, с което да подкопаят статуквото, но все още не оспорват образа й на чудовище.
През XIX век на Медуза й е малко по-леко. Романтици като Пърси Биш Шели започват да развиват друга гледна точка към нея. Шели е толкова вдъхновен от посещението си в Уфици, че описва почитта си към нея, отхвърляйки патриархалната рамка, превърнала Медуза в символ на ужаса. Думите му възстановяват „изяществото“ и „излъчването на Медуза“, което връща човешкия й облик.
Шели не е единствения, който смята че Медуза е неправилно интерпретиран образ. През 1975 година феминистката Хелън Сиксус издава манифеста „Смехът на Медуза“, където казва, че мъжът е създал чудовищно наследство на Медуза поради страх от женското желание. Историята на Медуза всъщност е история на силна жена, изнасилена, демонизирана и след това убита от патриархалното общество. А това вече изобщо не звучи като древногръцки мит.
През 2016 година образът на Медуза се появява пак, този път по време на президентските избори в САЩ, когато Тръмп отново и отново поставя етикета на nasty woman върху Хилъри Клинтън. Популярни карикатури дори го показват като Персей, държащ главата на Клинтън като Медуза горгона.
Жени като Ангела Меркел или Тереза Мей също попадат под ударите на това демонизиране. Все още е валидна и нагласата, че жена, която е силна, не е женствена, не е семейна и компенсира грозотатата си с подобни несвойствени занятия като политика, бизнес и т.н. На света има не малко хора, които не знаят, че Ангела Меркел има съпруг.
Образът на Медуза горгона се появява отново всеки път, когато мъжкият авторитет се почувства застрашен. Ако не вярвате, отваряйте си очите по време на предстоящите предизборни кампании.
Comments