top of page
Writer's pictureПопаганда

МЕЧТИ ЗА СВОБОДА – НАЙ-РОМАНТИЧНАТА ИЗЛОЖБА В МОСКВА

Елица Павлович



Една наистина хубава, голяма и впечатляваща изложба в наше време има много повече съставки от простия сбор на художествените произведения, участващи в нея.


В този смисъл изложбата „Мечти за свобода. Романтизмът в Русия и Германия“, провеждаща се до осми август в Третяковската галерия в Москва, е абсолютен пример за изложбен шедьовър – дизайнер на изложбата е звездният архитект Даниел Либескинд, с картини участват цели 35 музеи и архиви от Русия и Германия, наследството на романтизма е преосмислено през призмата на съвременността, а от съвременните художници с инсталации са представени най-големите имена – Бил Виола, Джеймс Търел, Сюзън Филипс, Гуидо ван дер Верве и Яан Тоомик.


Инсталацията на Сюзън Филипс например е много романтична – тя е събрала повредени от войната инструменти, проучила е техните истории и на изложбата може да се чуе музика, изсвирена на тези инструменти.


Изложбата е подредена в пространство, което Либескинд е направил като лабиринт, в който отделните части се пресичат по неочакван начин. В центъра са четиримата най-известни романтични художници на Германия и Русия – Карл Густав Краус, Александър Иванов, Каспър Давид Фридрих и Алексей Венецианов.



Александър Иванов е руски художник, който прекарва 30 години в Рим и цял живот рисува едно монументално произведение, своя „опус магнум“ – явяването на Христос пред народа, като от този монументален проект са останали много фрагменти, някои от тях като напълно самостоятелни картини – например на изложбата е показана само ръката на Христос. Каспър Давид Фридрих е известен с пейзажите си, на които рисува хората с гръб към зрителя и по този начин задава точното място на гледащия, като за неговите пейзажи казват, че пресъздават духовната същност на природата. Венецианов рисува руските селяни по начин, който ги превръща в романтични герои, събрали в себе си смисъла на вселената. Краус е всестранно развита личност, лекар и учен, философ и теоретик на романтизма, същевременно и талатлив художник.


Около тях са подредени тематичните раздели – Родина, Невъзможност за свобода, Религия, Детство, Природа, Италия, Литература и финала – Свобода – най-големия стремеж на романтиците. Самият лабиринт напълно отразява идеята за свободата – изложбата има таймлайн само в началото, но не е подредена хронологично и зрителите могат да завиват в произволни посоки и имат пълната свобода да разглеждат творбите в произволен ред, както им се иска.



Епохата на романтизма подарява на света съвременната идея за твореца, за художника като човек, изпълнен с духовна енергия, който твори не по божията воля или за пари, а просто защото не може да живее ако не изрази онова, което напира вътре в него. Такива са и представените на изложбата творци, включително съвременните.


Хронологично Романтизмът се разполага между 1789 година и 1848 година, като през този период се случват революции, водят се войни и се променя усещането на хората за времето, което сякаш започва да препуска стремглаво. За около шест десетилетия се случват Великата френска революция, Наполеоновите войни, революциите в Европа в края на 1840-те, които променят света и представата за човека, героя и твореца.


Героят от епохата на романтизма се намира във вечно странстване, жизненият му път е лабиринт, в който той блуждае в търсене на истината и едва в края му успява да постигне върховната си цел – истинската свобода.

Точно както е построен и лабиринтът на изложбата, който впрочем е вдъхновен от градоустройствените планове на Дрезден и Москва, които Либескинд наложил един върху друг като спирала и разчертал с прави линии.


Към изложбата има страхотни съпътстващи проекти, като например плейлист с най-прочутите романтични музикални произведения, които да настроят зрителите на романтична вълна, има плейлист с произведения „Как звучат картините“, специално свързани с отделни картини на изложбата, има лекции за романтизма в изкуството и драматизации на приказки от епохата на романтизма.



След Москва изложбата ще се премести в Дрезден, като там Либескинд ще създаде нов дизайн, ще има различни произведения на съвременни художници и допълнителни творби от епохата.


Романтизмът е не просто направление в изкуството, той е преди всичко мироглед, който помага хората да намерят правилния ориентир в периоди на кризи и несигурност. Няма по-подходящ момент за тази изложба от сега.

Comments


bottom of page