Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
Ейми Шералд, Кери Джеймс Маршал и Джордан Кастил – ако още не сте чували тези имена, запомнете ги. И не защото това са авторите на кориците на септемврийските броеве на Vanity Fair и Vogue, а защото са наистина талантливи, успешни и популярни, изобщо това са най-великите живи художници-афроамериканци на съвременна Америка. Тяхното участие в този най-важен за модните издания месец е не само политическо послание, но и спомен за времената, в които за обложки на списания са работели творци като Дали или Ерте.
За корицата на Vanity Fair Ейми Шералд е нарисувала Бриона Тайлър – убита в дома си по време на престрелка между полицията и нейния приятел. Последният открива стрелба, защото решава, че в дома им са влезли крадци. Бриона е убита в леглото си. През юли един от полицаите, виновни за престрелката, е уволнен.
Ейми Шералд е известна с портретите си на чернокожи. Този е един от любимите ми, казва се „Мис Всичко“.
Майката на Ейми, родена през 30-те години в Алабама, мечтае детето й да стане лекар. Решението на Ейми да рисува е разочарование за семейството й. Тя обаче знае какво иска да прави още от осемгодишна, когато за първи път попада в музей и разбира, че изкуството не е нещо от учебниците, а е истинския живот.
Ейми Шералд е първата афроамериканска художничка, чиято творба е част от колекцията на Националната портретна галерия. Става въпрос за портрета на Мишел Обама. На него първата дама е нарисувана в характерния за Ейми стил – със сив цвят на кожата, защото според нея не расата определя човека.
Точно на обратното мнение е Кери Джеймс Маршъл. Неговите герои са винаги нарочно и подчертано черни, защото тъмната кожа е онова, на което Маршъл слага акцент. Освен това той никога не рисува реални хора. На неговата корица на Vogue е нарисувано измислено момиче, облечено в напълно реална рокля на OffWhite.
Маршъл е най-скъпо продаваният афроамерикански художник в света. През май 2018 година неговата картина „Стари времена“ е продадена за над 21 милиона долара. Той има много силно чувство за мисия и част от нея е да подчертава чернотата на кожата на героите си, смесвайки три нюанса на черното.
Третата художничка - Джордан Кастил - е млада, само на 31 години, от Харлем. Тя се вдъхновява от Маршъл, но рисува реални личности. За корицата на Vogue Кастил е нарисувала дизайнерката Орору Джеймс. Орору е известна не само като дизайнерка, но и като социален активист. През юни тази година тя призова компаниите да поемат „обет за 15%“, което значи да се ангажират да продават поне 15% стоки, произведени от афроамерикански бизнеси.
Тази година всички издания на Vogue света излизат с една обща тема и тя е „Надежда“.
След връщането към изкуството и илюстрациите, връщането на надеждата е другото, което читателите очакват от издание, което за повече от век история е минало през всякакви кризи.
Comments