Елена Миланова
Instagram: @byelenamilanova
Да завладееш Холивуд е трудно, но да завладееш и една от неговите най-големи звезди, е невъзможно. Докато не го направиш. Примерът е госпожа Рудолф Валентино.
Уинфред Кимбъл Шонеси е по-известна като Наташа Рамбова и, ако живееше днес, изобщо нямаше да знаем коя е Виктория Бекъм.
Всъщност у нея няма абсолютно нищо руско, тя е родена в Солт Лейк Сити през 1897 година. Просто в началото на XX век Уинфред преживява европейски период и влиянието на ориентализма, Сергей Дягилев и разбира се Анна Павлова. А когато в леглото й се настанява балетистът Фьодор Михайлович Козлов, американката направо губи разсъдък от възторг и променя името си на Наташа Рамбова, за да може и тя да започне кариера като танцьорка.
Наташа Рамбова, 1924 г.
Наташа е дете на богати родители, нейният баща е богат индустриалец, който се занимава с козметика и именно той я изпраща в културна Европа, за да учи хубави неща като история на изкуството, рисуване, съвременна култура и балет, който се превръща в голямата й страст. След като се прибира в САЩ, работи като дизайнер по костюмите на балетна трупа.
През 1917 година Козлов е поканен в Холивуд и Наташа се присъединява към него. Там се запознава с Алла Назимова, една от най-известните актриси по това време, която й предлага да започне да работи като дизайнер по костюмите на „Дамата с камелиите“ (1921) и „Саломе“ (1923).
Алла Назимова в "Дамата с камелиите" (1921). Костюми: Наташа Рамбова
Алла Назимова в "Саломе" (1923). Костюми: Наташа Рамбова
Точно на снимачната площадка на „Дамата с камелиите“ Наташа среща Рудолф Валентино – най-желаният мъж на земята по това време.
Двамата с Наташа така се влюбват, че се женят през 1922 г., преди да е изтекла една година от развода му, което навремето е забранено и се причислява към многоженството. Всички вестници се занимават само с този скандал няколко месеца, което прави славата на Рудолф Валентино дори още по-голяма и затвърждава позицията на Рамбова в Холивуд.
Брачният им живот е изцяло доминиран от нея. Тя и преди носи славата на властна жена, но с контрола си върху Рудолф Валентино заплашва да съсипе цялото студио Paramaunt Pictures, които вдигат ръце и предават производството на филмите му на United Artists. Те все пак успяват да я изолират и двамата с актьора се развеждат през 1926 г.
След това Рамбова започва кариера като моден дизайнер и открива своя модна къща. Произвежда както дневни, така и вечерни облекла, аксесоари и бижута, които са много търсени, защото отразяват и блясъка на Холивуд, и онова докосване до екзотиката, което по това време привлича много от жените в развлекателната индустрия. Моделите й са много културни и с влияния – от исторически до такива от други дизайнери като Пол Пуаре.
Освен това се твърди, че е пуснала и линия козметика и парфюми (няма доказателства за това), което, ако е вярно, я прави първата жена с такъв обширен маркетингов подход. Голямата депресия обаче я спира и тя затваря модната си къща през 1932 година.
Но нейния път не спира и на 35 години се връща сама в Европа, където се омъжва за испанския благородник Алваро де Урсац, с когото живеят в Палма де Майорка.
Там Рамбова се отдава на колекциониране на предмети от древни култури и, за да даде отдушник на творческата си природа, започва да пише книги на различни теми като йога, мистика и египтология. 30 години по-късно, след смъртта й през 1966 година, тя е световноизвестен колекционер на египетско изкуство и уважаван археолог.
Нейният статус на модна икона е спечелен, заради историческия контекст.
В тези първи десетилетия на XX век ролята на жената се променя и на мястото на послушните момичета се появяват силни, самодостатъчни и самоуверени жени. Наташа Рамбова принадлежи именно към тази група – отказва да се води сляпо по модата, не желае да си подстриже косата „а ла гарсон“ например и остава вярна на дългите дължини, напълно сама изгражда себе си и името си и е пример за много жени по това време – нейният екзотичен, бохемски вид гледа от снимки, пощенски картички, илюстрации и списания.
Наташа Рамбова, 1929 Музей Метрополитън
Наташа Рамбова, колекция на музея по изкуствата във Финикс.
Всичко, което прави, е начин да изразява себе си и макар, че днес нейните модели да не изглеждат чак толкова оригинални, те са отражение на нейния самостоятелен вкус и свободна личност, която в крайна сметка я кара да върви по различни пътища в живота си и да се развива в различни посоки.
Нещо, което малко жени могат да си позволят и днес.
Commentaires