top of page
Writer's pictureПопаганда

МОЖЕМ ЛИ ДА НАУЧИМ НЕЩО ЗА COVID-19 OT ТАЗИ КАРТИНА НА ЙЕРОНИМУС БОШ

Елена Миланова

Instagram: @byelenamilanova



"Фокусникът" от Йеронимус Бош, 1475-1480


Покрай планетарните неволи с Covid-19 все по-често чета и слушам хора, които вярват на всевъзможни "факти", предоставени от всеки, който е решил да се упражни в инфлуенсърство. Това ми напомни за една картина на пет века, нарисувана от Йернимус Бош. На пръв поглед изглежда направо „празна“ за негово произведение. Сравнете с "Градините на земните удоволствия", например. И все пак е изпълнена с много символика и храна за мисълта.


Първо, малко подробности. Това е „Фокусникът“. Оригиналната картина не е запазена, съществуват пет версии и една гравюра. За най-близка до оригинала се смята картината, която е част от колекцията на общинския музей в Сен Жермен ан Ле във Франция. Там тя изобщо не е изложена, пазят я като очите си в сейф, и я представят само в изключително редки случаи. Бош е рисувал оригинала през втората половина на XV век. (1475-1480).


Сцената е простичка – няколко души стоят пред маса, където сръчен фокусник прави номера. Върху масата има чаши, топки, пръчица. Както и жаба, която изглежда като изскочила от устата на героя вляво. Да го наречем будалата, който е леко наведен над масата. Всъщност той е напът да изплюе и втора жаба. Групичката зрители са скупчени около него. Вдясно е фокусникът, който е заобиколен от своя реквизит и животни. Толкова. Нищо особено и все пак много.



Картината напомня колко унищожителни за хората са сляпата вяра и глупостта.

Фокусникът е символ на ереста и резултатите от човешкото невежество. Докато фокусникът разсейва тълпата, сляп джебчия краде кесията с парите на зрителя. Любопитно дете гледа как падат жаби от устата му и се забавлява на доверчивостта му. Жабата в устата на зрителя е изображение на фламандската поговорка „Този, който се заблуди от трикове, губи парите си и става за смях и на децата“. Магът е убедил и него, и зрителите, че тя магически се появява и скача от устата му. Междувременно съучастникът му го обира.


Сюжетът на „Фокусникът“ има две интерпретации – от една страна това е предупреждение към навежите, които вярват на мошеници. Други виждат в жабата препратка към църковните обреди на екзорсизма, който по същество е също шарлатанско мошеничество, така че Бош осмива духовенството, което опрощава грехове и гони зли сили срещу пари. Тази втора интерпретация се подкрепя от това, че фокусникът е с дреха, която напомня кардиналска роба, а облеклото на крадеца е близко до това на доминиканските монаси.



Животните в картината са символ на човешките пороци – на кръста на фокусника има кошница, в която стои сова. Тя е любим обект в картините на Бош, почти няма такава, където да не се вижда. И има двуяко значение – от една страна е символ на мъдростта, но от друга совите, като птици на мрака, са свързани с вещерството и вещерските ритуали. Някои хора смятат, че това е маймуна (според мен не е), но ако е, тя е символ на хитростта и завистта.


Жабите пък имат дълбока връзка със злото в средновековната култура и греха в Библията. В изобразяването на ада на Бош те пълзят над грешниците и ги хапят. Не на последно място духовенството никак не харесва жаби и ги смята за отвратителни създания, които врякат и живеят в калта и водата, заедно с дяволите и еретиците.


И ето така, в своята мистериозна картина "Магьосникът" Йеронимус Бош е създал един комедиен сюжет, с който демонстрира кратко и ясно пороците на обществото по това време – невежество, глупост, фалшиви герои и измама.

За пет века асортиментът на измамата е доста по-богат, лошото е, че природата на човека май си остава същата.


Comments


bottom of page