top of page
Writer's pictureПопаганда

МУЗЕЯ В РИМ, КОЙТО ВСИЧКИ МРАЗЯТ

Елена Миланова

Instagram: @byelenamilanova


През 1568 година, по време на строежа на палацо Перети (между пиаца дел Парламенто и виа дел Корсо) са открити останките на Ara Pacis.


Ara Pacis Augustae (олтар на Августовия мир) e олтар, посветен на Пакс, римската богиня на мира. Паметникът е поръчан от римския сенат на 4 юли 13 година пр.н., за да почете завръщането на Август в Рим след три години в Испания и Галия. Всичко това съвсем не се разбира при откриването на останките – минават почти 300 години преди те да се препишат на свещената сграда, а през 1903 г. започват и разкопките на комплекса.

Ara Pacis Augustae е един от най-важните възпоменателни паметници на императорската епоха и е намерен на парчета, които после са събрани през 1938 година в павилион (реликварий). Днес олтарът е поставен в пространството, проектирано от американския архитект Ричард Майер, който работи по подмяната на стария парвилион между 1996 и 2006 година, когато новото пространство за олтара е готово. Ara Pacis е в сърцето на днешния музей, издигнат, за да припомни за структурата на истинския олтар, част от Кампо Марцио, доминиран от две други сгради приписвани на Август: мавзолеят и най-големия слънчев часовник на древния свят, направен с голям египетски обелиск от червен гранит, чиято сянка достига до Ara Pacis на 23 сптември – не само ден на есенното равнодействие, но и рождения ден на императора.


Олтарът е правогълна посторойка, поставена на подиум, до който се стига по стълбище от западната страна. Дългите страни (изток и запад) са имали две врати, а същинският олтар е вътре в загражданието, до който се стига по специално стълбище, позволяващо на свещеника да стигне до масата за жертрвоприношения. Релефите по Ara Pacis са феноменални – много богати и съчетаващи история и митология, нещо което е характерно за епохата на Август. Сцени на исторически шествия и персонажи на императорското семейство са редом до митологичини като Еней и принасянето в жертва на 30 прасета или пещерата на Ромул и Рем, кърмени от вълчицата и др. Такива съчетания са много широкоизползвани от пропагандата на Август, който иска задължително да свърже произхода си с родословието на Еней и това на Ромул и Рем т.е да си придаде божествен произход и права.


Музеят Ara Pacis е пример за съвременна архитектура в Рим. В него се организират основно временни изложби. Състои от три зони, разположени по ос, успордна на Тибър. На долното ниво са библиотеката и офисните площи, прозрачните стъклени стени на Ara Pacis са на изложбените площи. Постройката се поддържа от големи бели стълбове, а в центъра тържествено е поставен олтарът. Покривът е стъклен с големи капандури и стъклени стени, защитаващи от слънцето.

Италианците като цяло не обичат съвременна архитектура и се възприемат по-скоро като пазители, така че работата на Ричард Майер е посрещната с не особено голям възторг. Ню Йорк Таймс също припява и я определя като провал, а изкуствоведът Виторио Сгабри я отхвърля презрително като казва, че му прилича на тексаска бензиностанция в сърцето на най-важния исторически център в света. През 2008 година тогавашният кмет даже обещава да го премахне, а после се отказва.


Но освен мен явно има и други, които не мразят музея (например капитолийският архитект Антонио Саджо). За мен Рим не е само минало и артефакти, а и бъдеще, и така разбирам неговата вечност. Крайно време е Рим да излезе от този дълго продължаващ период на деградация и да се развива като съвременен град с модерно отношение към културата и историческото наследство. Той не е Венеция и не може да се изолира от глобализацията и съвременността и смятам, че присъствието на този музей не само, че има място в Рим, а си е цяло празнично събитие.



Comments


bottom of page