top of page
Writer's pictureПопаганда

МУЗЕЯТ ОТ ЕДНА КАРТИНА И ПРЕКРАСНАТА ГРАФИНЯ

Елица Павлович

Instagram: @elitzapavlovitch



Музеите по света постепенно отварят врати, но се твърди, че всеки осми музей по света няма да се възстанови от кризата и ще изчезне. Надяваме се сред тези изчезнали музеи да не е и този, за който ще стане дума, защото той е абсолютно уникален и е единствен в сета.


Става въпрос за така наречения „Музей с една картина“ в град Перм в Русия. Всъщност в музея няма дори една картина – в него няма нищо, просто една празна зала. Концепцията за музея принадлежи на човек предприемчив и визионер на име Георг Мясников. През 1983 година той измисля следната концепция, която е нещо средно между пърформанс и изложба.



В специално обзаведен салон, в който има само 37 стола, се провеждат изложби. Те се състоят от прожекция на филм, в който подробно се разказва за епохата, художника и произведението. След това се разтваря една завеса и картината, за която става въпрос във филма, се разкрива пред публиката. Следва представяне с музика. Това продължава около час и е уникално преживяване – едва ли на света има картина в някой музей, пред която да сме изкарали повече от няколко минути.


Представленията в музея в Перм са възможност хората да се докоснат до шедьоври на живописта точно както е редно – задълбочено и за достатъчно дълго време.

Филмите, които се прожектират, са произведени абсолютно професионално в Москва и са озвучени от най-големите руски актьори като Михаил Улянов, Олег Табаков, Инокентий Смоктуновски и много други.


Интересът към музея е огромен и в него гостуват картини от целия свят. Понякога няма места за два месеца напред. На година музея се посещава от около 15 000 човека. И всичко това е родено от една идея и много желание и ентусиазъм тя да се сбъдне.


И за да стане ясно, че винаги има как за картините да се говори толкова много, ето една от историите на музея в Перм.

Става въпрос за картина, на която е нарисувана Варвара Римска-Корсакова, една от най-красивите жени в Европа в средата на ХІХ-ти век. Художник е Франц Ксавер Винтерхалер, прочутият портретист на европейската аристокрация и лично на френския двор. Франц е известен с прекрасните си портрети, клиентките му чакат с месеци и години да бъдат нарисувани от него и го наричат „Франц Великолепни“.


Потрет на Варвара Римски-Корсаков, Musée d'Orsay, Париж


В случая с Варвара не му се налага да разкрасява модела си. Тя е наистина изумителна, много ефектна жена. Винтерхалер я рисува два пъти, единият портрет и до днес е в Русия и той гостува в Перм, а другият е в музея Орсе в Париж.


Варвара е от неизвестно дворянско семейство, но на 16 години се жени за представител на много богатия род Римски-Корсаков и става графиня. Мъжът й е военен офицер и е изключително ревнив, а Варвара е видна красавица, която обича баловете и светския живот. Нищо чудно, че бракът им е бурен, а се говори и за дуели, предизвикани от ревността на графа. На 21 години Варвара вече е родила три момчета, но е все така прекрасна. След поредния скандал тя напуска мъжа си и заминава за Париж. По онова време Париж е столицата на Европа и столицата на модата, където пълновластна господарка и политически, и в моден план, е Евгения. Тя е истински модел за подражание и на външен вид – императрицата е красива и прекрасно облечена жена – и като начин на живот. Варвара Римска-Корсакова успява да засенчи дори Евгения. Наричат я „Татарската Венера“.



Както се вижда и от двата портрета на Винтерхалер, тя се облича предизвикателно, винаги доста разголена, а красотата й е толкова на показ, че дори не носи бижута, за да не разсейва погледа. На един от прочутите маскаради в двореца в Париж Варвара се явява облечена само в тюл, вързан на възел на талията. Скандалът е огромен, от залата я извежда охраната на двореца. Месеци наред след това се говори, че тя има изумителна фигура и най-красивите крака в Европа. Това е само един от много случаи, в които Варвара скандализира френския двор и европейската аристокрация с облеклото си и дързостта си. На нея са посветени музикални произведения, рисуват я и други художници. Тази красива жена умира на 45 години от сърдечна недостатъчност и остава в историята вечно млада и поразително красива, точно каквато я е нарисувал Винтерхалер.


Comments


bottom of page