top of page
Writer's pictureПопаганда

НАЙ-СТРАННИЯТ ПРЕЗИДЕНТСКИ ПОРТРЕТ – ДЖОН КЕНЕДИ ОТ ААРОН ШИКЛЕР

Елица Павлович



В голямото предверие на Белия дом, преди главното стълбище, се намират официалните портрети на последните президенти на САЩ, както и на най-забележителните им предшественици. Сред тях, разбира се, е и Джон Ф. Кенеди, нарисуван от знаменития портретист Аарон Шиклер. Неговият портрет се отличава не само от всички други в стаята, но и от представата за официален портрет изобщо.

На портрета Кенеди е нарисуван замислен, със скръстени ръце и гледащ надолу, като лицето му е наполовина скрито от зрителя. Тази поза е много типична за Кенеди и той често е сниман от фотографите застанал точно по този начин.


Първоначално, в средата на 60-те години, Шиклер е нает от Джаки Кенеди да нарисува неин портрет и в процеса на работа тя го пита дали би се съгласил да нарисува и официалния портрет на президента. Шиклер се съгласява трудно, защото никога не е виждал покойния президент. Джаки обаче не се отказва, тя непрекъснато изпраща на художника снимки на съпруга си и на много от тях той е в типичната си „замислена“ поза. Самата Джаки насочва Шиклер към тази идея, като му пише, че често си спомня мъжа си именно по този начин. Конкретната снимка, която служи като модел за портрета, е от 1962 година и на нея Кенеди обсъжда с брат си Робърт въпросите около Кубинската криза. На снимката Джон Кенеди е с гръб, но това не пречи на художника, който го рисува с лице към зрителя, но гледащ надолу, замислен и някак уязвим, защото на снимката през 1962 година той е заедно с брат си, а към момента на завършване на портрета през 1970 година и двамата са вече убити. Решението си Аарон Шиклер обяснява с това, че от една страна е искал да избяга от канона на портрет на президента, гледащ право към зрителя, а от друга и самата Джаки е помолила да избягва клишетата за Джон, които винаги се въртят около торбичките под очите му и подчертаване на бръчките на младия президент.


Официалният портрет на Кенеди е уникален с това, че е нарисуван след смъртта му и то години след това. Неговата особена поза, отстранеността му от зрителя, се тълкуват символично като изобразяващи загадката на неговата смърт и самотата на президентската институция.


Аарон Шиклер приживе е наричан „придворният художник на американската аристокрация“.

Той рисува няколко портрета на Джаки Кенеди и децата й, като един от тях е продаден на търг след смъртта й за над четвърт милион долара. Освен нея и Джон Кенеди, Шиклер рисува и официалните портрети на Нанси Рейгън, на първата лейди Бърд Джонсън, на Робърт Кенеди, на Хилъри Клинтън, на сенатори и други знаменитости, сред които например Лорън Бакол. Шиклер рисува портрета на Роналд Рейгън за корицата на Time, когато президентът е избран за мъж на годината. Нанси го наема да нарисува и официалният портрет на съпруга й, но не одобрява крайния резултат и след като Шиклер го преработва изцяло, в крайна сметка и втория вариант е отхвърлен и задачата е дадена на друг художник. По този повод Шиклер казва иронично: „Портретистът се намира някъде между дизайнера на висша мода, фризьора и масажиста.“


През 1971 година по покана на президента Никсън Джаки Кенеди и децата й – Каролин на 13 години и Джон Младши на 10 – посещават Белия дом. Те се връщат в стаите, в които са живели до 1963 година и след това са поканени в Овалния кабинет, където виси портрета на Джон Ф. Кенеди, нарисуван от Аарон Шиклер. Децата го виждат за първи път, за цялото семейство това е разтърсващо преживяване. Джаки никога повече не се връща в Белия дом.


Comments


bottom of page