Елена Миланова
Instagram: @byelenamilanova
Следвайте ни във Facebook
Ако някога сте се питали какъв е смисъла от британската монархия – всички тези рокли, тиари, дворци, изложби, събития, червени лентички и срещи, ето този. Подобно папите, които с векове са събирали история, култура и богатства, и са се възприемали като пазители на цивилизацията, съвременната британска монархия служи, за да съхранява паметта, историята, културата, традицията и духа на нацията. И понеже това до голяма степен е европейската история, то кралица Елизабет II звучи не само на поданиците си, ами и на хората в Европа, а и по света. Затова е толкова популярна, интересна, следена и все по-ценена. Защото хората имат нужда от фар, някой, който да свързва точките между минало и настояще, между глобалност и идентичност, а това никой политик в момента не го може.
Снощната й поява по повод отбелязването на 75-годишнината от т.нар VE Day (Деня на съюзническата победа във Втората световна война) е изключителен пример за ролята й, още повече че самата тя е не само жив свидетел, ами и единствения жив държавен глава, който е бил участник във войната.
От т.нар Drawing Room в замъка Уиндзор, където са изолирани с принц Филип, заобиколена от семейни спомени, в нежно син тоалет и естествено с брошки, които също „говорят“, тя казва трогателни думи като:
„Може да изглежда трудно, че не можем да отбележим тази специална годишнина, както бихме искали. Вместо това си спомняме от домовете си и праговете си“.
„Но нашите улици не са празни – те са изпълнени с любовта и грижата, която имаме един към друг“.
„И когато днес гледам страната ни, и виждам какво сме готови да направим, за да се защитим и подкрепим един друг, казвам с гордост, че все още сме нация, която смелите войници, моряци и летци биха разпознали и възхищавали. "
„Никога не се отказвайте, никога не се отчайвайте - това беше посланието на VE Day“ – тези думи на баща й, крал Джордж VI, са предадени в същата секунда, в която ги е произнесъл преди 75 години.
А сега към стила и обстановката.
Стаята е същата, от която произнесе и предишното си обръщение, както и писалището. От дясната й страна се вижда портрета на баща й, крал Джордж VI, от лявата е нейната фуражка от поделението, където служи. Елизабет се включва във войната към края – веднага, щом навършва 18 години и служи в Женската помощна териториална служба, където е обучена за автомеханик.
Зад нея се вижда официалният портрет на семейството и Уинстън Чърчил на балкона на Бъкингамския дворец в деня на победата на 8 май 1945 година.
Брошките Аквамарин (The Aquamarine Clip Brooches), изработени от Boucheron, са подарък за 18-ия й рожден ден от родителите й. Те могат да се носят по два начина – отделно, както ги виждаме или сглобени. Обикновено ги комбинира именно със сини тоалети, както и сега.
Любимите й перли са нещо като личен подпис. Трите реда всъщност не са една, а три огърлици. Първата е подарък от дядо й, крал Джордж V, втората е поръчала сама, защото много е харесвала оригинала, а третата е подарък от емира на Катар. Комбинирани са със семпли перлени обици.
Останалите членове на кралското семейстово също участваха в отбелязването на годишнината – принц Чарлз с поднасяне на венци и пред камера с четене на откъси от дневника на дядо си за този ден, а Уилям и Кейт се срещнаха виртуално с възрастни хора, участвали във войната.
Comments