top of page
Writer's pictureПопаганда

ОБИЧАНА ЖЕНА С ГРОЗНА РОКЛЯ И ЧУЖДО КУЧЕ

Елица Павлович


„Портрет на Мери и Джон Уилкис“ от Йохан Йозеф Цофани, 1782


„Портрет на Мери и Джон Уилкис“ от Йохан Йозеф Цофани е от тези картини, които от време на време стават супер актуални. В случая причината е в това, че Джон Уилкис е скандален британски политик от втората половина на ХVІІІ-ти век и често е сочен като предтеча на Найджъл Фараж. ВВС има цяло предаване, в което двамата са подробно сравнени.


Джон Уилкис е втори син от доста богато семейство, получава добро образование и се жени за богата жена. Той издава антиправителствен вестник и дори е изгонен от Англия за известно време, но в крайна сметка се връща и става премиер през 1744 година, след като три пъти е избиран на поста и изборът му е анулиран.


Джон Уилкис има много интересен личен живот. Той изгонва жена си Мери и тя умира в изгнание, а той е прочут с многобройни афери, сред които има дори една дама, която дели с Казанова. Интимните му връзки са всеизвестни, но той така и не се жени втори път, нито живее с друга жена, защото любовта на живота му е неговата дъщеря Мери. С нея е нарисуван на тази картина.


Мери Уилкис наследява значително състояние от майка си, но никога не се омъжва, а живее с баща си и изпълнява ролята на домакиня в дома му. Обърнете внимание как се държат за ръце двамата и как я гледа баща й.

Мери Уилкис не е красива, меко казано, освен това няма абсолютно никакъв вкус. Това се вижда идеално на тази картина, макар че се предполага, че тя специално се е постарала да се облече добре. Роклята й е от коприна, а подплатата от много по-дебела капитонирана материя. Безумната престилка с панделки, която носи, е абсолютен кич, както и неотиващите на нищо ръкавици. Освен това прическата й е помпозна и вече е излязла от мода. Неумението й да се облича е всеизвестно и осмивано още приживе. Помощта на баща й не оправя нещата ни най-малко. Това обаче не пречи той да я харесва и обича така всеотдайно, както ни обичат само родителите ни.


А кучето на картината всъщност е на художника.



Comments


bottom of page