Елена Миланова
Instagram: @byelenamilanova
Blub е любимият ми street artist. Наистина, изпитвам детска радост, когато попадна на негово блъб-че в Италия. Блъб-чо и неговите блъб-чета станаха известни в последните години и набират скорост, заради силата на социалните мрежи. Тези постерчета, които представляват рисунки на известни портрети, знаменити ренесансови шедьоври или икони на попкултурата са поредица, която се нарича „Изкуството може да плува“. Особена е с това, че героите имат маска за шнорхелинг на очите. Идеята, според самия автор Blub, е, че изкуството е това, което ни превежда през кризите и което изкристализира виждането ни, когато нещо го замъглява. Изкуството също така е способно да оцелее винаги, дори, когато е почти удавено. Маските в случая не крият нищо, а помагат на хората да виждат по-ясно, когато „плуват“ в неизвестното.
Ей така жизнерадостно и на най-неочаквани места минувачът може за засече блъб-че, да ахне, да подскочи весело, да го снима и да го сподели веднага в социалните мрежи, което прави от блъбчетата и вид подводно изкуство, абсолютно безконтролно разпространяващо се в океана на Интернет.
Веднага щом откриеш (или то те открие) такова постерче, около теб се натрупва групичка хора, за да видят какво точно правиш и се завързва раговор – това какво е, защо е, сладко ли е, обидно ли е, ама каква е идеята, какъв е адреса му в Инстаграм... Абсолютно всеки път.
Първото Блъбче е родено в Испания в Кадакес, Каталуния през 2013 година, но много бързо се прибира вкъщи във Флоренция, където е роден Blub. Днес творбите му могат да се видят из много градове в Европа, но най-многобройни са те в Италия.
Как се намират... Ами не е кой знае колко трудно, в повечето случаи се виждат случайно, но все пак има жокер. Blub използва страта техника за разлепяне на улични плакати с лепило от брашно, така че творбите му залепват по-добре на капаците, които покриват уредите за отчитане на ток и газ, или водосточни тръби!
Comments