top of page
Writer's pictureПопаганда

ПОЛ СЕЗАН, КЪПЕЩИТЕ СЕ И КРАСОТАТА

Елица Павлович



В тази картина няма нищо еротично, нищо неприлично, нищо провокативно – тя цялата е само симетрия и красота. Пол Сезан рисува своите „Къпещи се“ почти десетилетие, до самата си смърт, и оставя картините от тази серия недовършени, недостатъчно съвършени в собствените му представи. Днес сред многото версии на тази картина има няколко наричани „Големите къпещи се“ и впечатлението от тях е почти хипнотично.


Пол Сезан посвещава на темата за къпещите се четири десетилетия от своето творчество, като в късните си години натрупва огромно количество скици, чернови и картини във всякакъв размер. Живеещ като отшелник в родния Екс ан Прова̀нс в късните си години, той отговаря на многобройните въпроси защо не рисува голите тела от натура: „Вече съм твърде стар, за да събличам жените“. Вместо това той броди по ливадите, диша знойния южен въздух и се опитва да предаде на платното прозрачните цветове и силуетите на дърветата, които го възхищават толкова много. Самите тела на жените са неразделни от този пейзаж, те се издигат в симетрия с природата наоколо и са вписани в триъгълника на дърветата като естествено продължение на светлия фон.


Без Пол Сезан в изкуството са невъзможни Матис и Пикасо или кубизмът. Самият Анри Матис притежава една картина от серията „Къпещи се“ и когато я дарява на музея Пти пале им пише – „Аз притежавах това платно 37 години и черпех от него вяра и сили.“


Картините са нарисувани с особена техника, която Сезан усъвършенства до края на живота си – те са с почти еднакви и видими на платното квадратни мазки на четката. Стремежът на художника е да ги направи възможно най-идентични по размер и така да придаде на картините допълнителна хармония. „Къпещите се“ са признати за едни от най-големите шедьоври на европейското изкуство. Четирите най-големи платна от серията се намират в Ню Йорк, Лондон, Чикаго и Филаделфия. Именно във Филаделфия през 1937 година става скандал, защото когато Джоузеф Уайднър купува картината за музея за огромна сума, вестниците назидателно му напомнят, че във Филаделфия едва 10% от жителите имат собствена баня. Годината е 1937.


Днес според ВВС това е една от стоте най-велики картини на всички времена, а зад стремежа на Сезан към абстрактна симетрия и красота нашето време вижда и еротика, която възрастният художник напразно се опитвал да отрече.

Comments


bottom of page