Елена Миланова
Instagram: @byelenamilanova
Можете да ги видите на много портрети на мъже и жени от Средновековието до XVIII век. Обикновено закачени на дълга верижка, тези красиви аксесоари всъщност изобщо нямат декоративна функция. Малките перфорирани топки, или помандери, служат, за да носят „помадите“ – ароматите – и са прерогатив на висшите класи и духовенството.
Хигиенните навици са сравнително съвременен феномен. В миналото хората широко са смятали, че водата разпространява болести, така че подобно изобретение се подразбира.
Устойчивостта му през вековете е впечатляваща. Помандер идва от „pomme d’ambre“, кехлибарена ябълка. Парфюмните топки съдържат най-различни съставки като канела, карамфил, мускус, различни восъци, понякога лечебни растения и много други. Ароматите се освобождават през дупките на помандера. Рецептите се разработват от лечители, аптекари, парфюмеристи и дори Нострадамус е много популярен с неговата рецепта за „розово хапче“, която е известна и до днес.
Първите помандери датират от XIII век и в следващите пет века са ежедневен аксесоар и на жени, и на мъже. Има хиляди портрети, на които хората, които са можели да си позволят портрет, са изобразени с помандерите си.
Не е трудно да си представим, че помандерите са и статус символ. Самите те представляват произведения на ювелирното изкуство, жените имат поне няколко такива, изработени от злато, сребро, с декоративни детайли като филигран, емайл, камък и разбира се някои са инкрустирани със скъпоценни камъни. Много от помандерите имат и гравюри, инициали, фрази, а класическата кръгла форма е разнообразявана с такива на лодка, черепи, охлюви и други животни, най-различни плодове, сърца, разпятия и др. По-усъвършенстваните модели имат и отделения, всяко от което съдържа различен парфюм.
Помандерите също така имат и различни размери, и могат да се носят висящи от колани или вериги около талията, както и на много дълги гердани или като част от броеница. Кралица Мери от Шотландия е имала много помандери, някои са били част от орнаменти за глава, колиета, колани. Елизабет I също е много известна с нейните помандери, тя няма портрет, на който този аксесоар да не се вижда. Дори е погребана с верига с помандер.
Помандрите са били използвани и от мъже – Хенри VIII например има поне шестнадесет.
В началото на XVIII век помандерите значително намаляват големината си и биват използвани по доста по-деликатен начин – в гердани, като копчета или в пръстени.
Но лека полека започва да изчезват. Вероятно, защото хората откриват „топлата вода“.
Kommentare