top of page
Writer's pictureПопаганда

ПРИРОДА И ИЗКУСТВО – ДВОЙНА КРАСОТА В ГРАДИНИТЕ И ПАРКОВЕТЕ НА ЕВРОПА

Елица Павлович

Instagram: @elitzapavlovitch


Снимка: Klook


Изкуството в парковете и градините е двойно по-прекрасно от затвореното в музея и то не само сега, когато така силно мечтаем да се разхождаме на воля и да сме близо до красотата без излишни рискове. В Европа е пълно с подобни места, при това може да изключим всеизвестните такива с мраморни дами, ангелчета и по-рядко господа, които бдят над пясъчните алеи. Все повече държавни и частни артпаркове отварят врати и предлагат уникална комбинация от изкуство и природа, като много често произведенията на изкуството са създадени специално за мястото и се вписват идеално, освен това мащабите им са монументални, както и подобава за експозиции на открито.


Неизчерпателно изброени и само с по едно произведение, което само по себе си е достатъчна причина да се посетят, ето няколко такива места:


Castello di Ama

По пътя между Пиза и Флоренция се намира едноименната винарна, собственост на семейство Марко Палати и Лоренца Себасти. Всяка година те канят един художник, който да дегустира колкото иска от продукцията им и да създаде нещо специално за мястото. Списъкът с гостуващи художници е достоен за институция като Тейт Модърн например – гости на семейството са били Аниш Капур, Луиз Буржуа, Микеланджело Пистолето, Иля Кабаков и много други. Сред тях едно име веднага грабва вниманието – Недко Солаков. В типичния си стил той е нарисувал и написал различни неща по стените на сградите, като например това човече, напълно готово „да направи нещо много важно“.



Езерото в Мюнстер

Вече половин век и повече на всеки 10 години Мюнстер се превръща в център на съвременното изкуство. Отначало само няколко, а днес вече десетки художници разполагат своите инсталации и скулптори на различни места в града и много от тях са там и в момента. Особено интересно е около езерото, където се намира и това произведение на Иля и Емилия Кабакови, което представлява стихотворение, написано право върху небето. Легнал на тревата под него, всеки може да гледа преминаващите облаци, дълбокото синьо, а също и да го прочете – стига да знае немски, разбира се.



Парка Екеберг

На пешеходно разстояние от центъра на Осло се намира цял хълм с изкуство – в гората, около езерцето, в градината. Колекцията се допълва непрекъснато, започва от Салвадор Дали и Роден и стига до Ботеро и Марина Абрамович. Най-интересната инсталация е в къщичката при езерото, където са представени две светлинни инсталации на Джеймс Търел. Това е много рядък шанс да се види негова творба в Европа и то в такъв мащаб. Невъзможно е да се опише, но да кажем, че прилича на пътуване в космоса.



Градините Етрета

През 1903 година една почитателка на Моне създава в Нормандия градина, вдъхновена от картините му. Дори и днес една част от парка се казва „градина на впечатленията“. През годините паркът се запълва с изкуство, като тук интегрирането на произведенията в пейзажа е особено остроумно. Например кръглите смешни лица на испанеца Самуел Салседо са толкова хитро сложени сред кръгло изрязани храсти, че е трудно да се определи кой пръв се е появил там.



Еуропос Паркас

Близо до Вилнюс се намира центъра на Европа – поне така смятат местните жители и според тях това е доказано от Френския географски институт. По този повод на мястото има огромен парк, разбира се наречен парк Европа, с повече от сто произведения на изкуството, някои на местни художници, други на гости. Най-голямото е направено от стари телевизори и е признато за световен рекорд от Книгата на Гинес.



Домен де Буабюше

В своето имение около фамилния замък на час път от Париж, Алекзандър фон Вегезак колекционира къщи от известни дизайнери и архитекти. Самият домакин е основател на музея на дизайна в Базел и събира дизайнерски столове. Звездни дизайнери, архитекти и художници строят павилиони в имението му и през юли и август е възможно тези ексцентрични къщички да бъдат посетени със специална обиколка с предварително записване. Японският павилион например е от хартия но изобщо не му личи, което е обяснимо, защото е създаден от прочутия дизайнер Шигеру Бан, който прави чудеса от хартия.



Château Gütsch

Това лято предстои да се открие още един артпарк, собственост на руския олигарх Александър Лебедев. Паркът се намира в Люцерн, Швейцария и в него Лебедев ще покаже романтични творби, създадени от 50 руски художници. Съдейки по играещите деца на Владимир Григ, паркът сигурно ще е много интересен.



Градината на Кьолер Мюлер

Едноименният музей е известен с това, че притежава втората най-голяма колекция от творби на Ван Гог след музея му в Амстердам. Самата колекция е разположена в сграда, която сама по себе си е произведение на изкуството. Не по-малко известен е и паркът към музея, който е пълен с изкуство. Намира се някъде в Холандия – тоест не е в никой град или село, трябва да се отиде специално, по възможност за един ден и според впечатленията на посетителите преживяването е незабравимо. Най-впечатляващият експонат в градината – поне като размер – е на Жан Дебюфе и се нарича „Градината от емайл“.




Comments


bottom of page