Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
В голямото изкуство преди ХХ век са единици подобни картини, за които е трудно да се каже дали са еротични или порнографски, дали са израз на творческа свобода или са откровена провокация, къде свършва в тях буквализма и започва високото изкуство.
Гюстав Курбе рисува картината си „Произходът на света“ през 1866 година, но тя става достъпна за широк кръг зрители едва 120 години по-късно и дори днес в музея д’Орсе до нея винаги има охрана, за да не преминават споровете за изкуството определени рамки на приличие.
Курбе рисува картината за турския дипломат алил Шериф Паша (Халил Бей), който е негов клиент и живее в Париж. Халил Бей е известен ценител на женската красота – както в изкуството, така и в натура. Ето защо хипотезите за това кой е първообразът на картината обикновено започва със списъка с неговите любовници.
През 1868 година Халил Бей се разорява и е принуден да продаде колекцията си. Картината попада у известен парижки антиквар, който я държи скрита под някакъв най-безличен пейзаж и след около 20 години Едмон дьо Гонкур (същият с наградата) я открива и предава за продан. След още перипетии и дълъг престой в частна колекция в Будапеща, картината се появява в колекцията на известния психоаналитик Жак Лакан, като и той я държи под друга, фалшива картина. Наследниците му решават, че не я искат и с нея заплащат данъка си наследство и така през 1981 година „Произходът на света“ попада в д’Орсе, където е изложена (зад стъкло) през 1995 година и започва нова серия от скандали около нея.
Например през 2013 година в рамките на изложба за мъжката голота, художничката Орлан прави на „Произходът на света“ операция за смяна на пола. През 2014 година френските пощи категорично отказват да отпечатат картината на марка, с което провокират дълги и многословни разправии в пресата. През 2015 година пък започва дело на един френски учител, чийто акаунт във фейсбук е блокиран заради същата картина. Делото се точи до 2018 година. Но може би най-шумния скандал е през 2013 година, когато анонимен колекционер заявява, че е намерил „липсващата“ част от картината и на нея е нарисувана главата на модела. Експертизите обаче отричат авторството на Курбе на тази картина.Проектът на pornhub със сигурност ще добави още един пункт в този списък.
Ако това изобщо има значение – коя е дамата, позирала за тази картина? Дълги години се смята, че това е любовницата на Курбе – ирландката Джоана Хифернан. Тя по съвместителство е любовница и на приятеля му Джеймс Уистлер и се твърди, че той я „познал“ на картината и се разделя с нея заради това.
През 2018 година обаче се появява нова хипотеза и в момента тя се приема за вярна. А именно, че на картината е нарисувана една от любовниците на Халил Бей, балерината Констанс Кьони. Доказателства за това са открити в кореспонденцията на Дюма и самият музей д’Орсе признава този факт, като го публикува заедно с няколко снимки на Констанс от архива си. Историята е такава, че в късните си години Констанс става известен филантроп, а това сполучливо помага да бъдат забравени напълно бурните й младежки години, както и този доста неделикатен портрет.
През целия си живот Курбе твърди, че живописта трябва да бъде „пределно конкретно изкуство“ – тази му картина е вероятно най-красноречивото потвърждение. Може би и акцията на pornhub би му се сторила подобаващо конкретна.
Comments