top of page
Writer's pictureПопаганда

РЕМБРАНД И СКАНДАЛНОТО ОТВЛИЧАНЕ НА ГАНИМЕД

Елица Павлович

Instagram: @elitzapavlovitch


Тази картина изобщо не е като другите известни картини и скулптури, показващи отвличането на Ганимед от Зевс – история, в която един красив младеж става жертва на желанията на боговете. Рембранд прави напълно различна интерпретация – и по този начин си гарантира интерес, а защо не и скандал – както знаем всяка реклама е добра, това може да е било ясно и преди четири века.


„Отвличането на Ганимед“ е една от най-дръзките картини на Рембранд. На нея се вижда малко дете, грабнато от орел, което цялото е сгърчено от ужас, плаче и се напикава от страх – това ясно се вижда на картината. Съгласно легендата обаче Ганимед е юноша, той е най-красивия млад мъж на земята и това предизвиква похотливи желания у Зевс, който го отвлича и го прави виночерпец на боговете и свой любовник. При боговете Ганимед е надарен с вечна младост и безсмъртие.

Сюжетът за отвличането на Ганимед е любим на италианските художници и в специалната ниша на изложбата във Франкфурт, където е изложена интерпретацията на Рембранд, има и друга картина, по-малка, на която е изобразен стандартният сюжет – млад мъж, извит в почти страстна поза, вкопчен в прегръдка с огромен орел. Този сюжет е рисуван и от Микеланджело, и от Рубенс:



Картината на Рембранд със сигурност е предизвикала много дискусии при появяването си, още повече той я рисува като вече успял и известен художник. Дали напикаващото се бебе препраща към символа на съзвездието Водолей, в което се превръща Ганимед?


Дали е изобразен като дете заради чистата си, невинна душа и какво означават черешите в ръката му. Те вероятно също са символ, свързан с водолея и плодородието. Самото съзвездие Водолей има формата на орел с разперени криле.


Днес картината се намира в галерията на старите майстори в Дрезден и проучванията показват, че тя е многократно прерисувана, но не е ясно какви са предходните й варианти. Това си остава и една от най-малко анализираните творби на Рембранд. Още от негово време се смята, че е възможно подобен сюжет да е своеобразна шега с класическата античност. Има и хипотеза, че това е пародия на античните сюжети за варварски сексуални практики. В наше време тези хипотези се отричат, защото картината и по-специално самия Ганимед са много прецизно нарисувани, за да е само закачка. Бебето-Ганимед прилича на ангел, дори плачещото му лице прилича на ангелите на Дюрер.


Рембранд рисува тази картина не по поръчка, а за себе си. Част от творбите си през 30-те той създава за свободна продажба, но без предварително зададен сюжет, което му позволява интерпретации. Дори в сюжети като този Рембранд запазва усещането за реалност и максимално доближава дори митологичните сюжети до реалния свят – с хватката на орела, нарисуван плашещо огромен, но почти реален и ужасеното дете. За разлика от картините с младежа и орела, макар и нарисувани точно според мита, Ганимед на Рембранд е истински в чувствата си и заради това предизвиква истинска реакция у зрителите.

Comments


bottom of page