top of page
Writer's pictureПопаганда

РЕМБРАНД – ЧУДОТО НА АМСТЕРДАМ

Елица Павлович

Снимка: Елица Павлович

Рембранд – име, познато лице, гениален творец, търговска и художествена марка, съществуваща в Амстердам между 1630 и 1655 година. В понятията на днешното време Рембранд създал себе си като бранд и този бранд оцелял през вековете чак до наши дни.


През 1630 година младият Рембранд Харменсон ван Рейн от Лайден пристига в Амстердам и много бързо се ориентира как да успее в този търговски метрополис, пълен с възможности. Той бързо съкращава името си само до Рембранд и на фона на огромна конкуренция от художници, стекли се в града с най-много клиенти в Европа, успява да се отличи и да успее. За разлика от много свои колеги, Рембранд не специализира в даден жанр или посока, той рисува всякакви картини, отговаряйки на най-разнообразни заявки.


Снимка: Елица Павлович


Макар да е прочут до ден днешен най-вече с портретите си и своите прекрасни исторически картини, Рембранд рисува и пейзажи, натюрморти, а многобройните му автопортрети са още един начин да разпространява марката „Рембранд“. За нея работят ателието и учениците му.


Изложбата в музея „Щадел“, за която специално отидох до Франкфурт миналия месец, има амбициозната цел да представи онова голямо творческо многообразие и високо ниво на майсторство, което привилегированите жители на Амстердам са имали пред очите си като избор и възможност да увековечат себе си или да поръчат за дома си.


И сред всичко това – Рембранд – чудото на Амстердам, майсторът сред майсторите.

Изложбата започва още от преддверието, където има огромна карта на Амстердам и на нея са показани свързаните с Рембранд места, някои от които съществуват и до днес. Запазена карта на града от негово време е един от символите на експозицията и е сложена в първата зала до вратата – тя е и първото, което посетителите виждат. Картата не прилича на градска карта, не и на никой друг европейски град. Причината е ясна – разширението на Амстердам е внимателно планирано и премислено, то е изчислено математически и картата прилича не на градски пейзаж, а на чертеж.



Когато Рембранд се заселва в Амстердам, градът е в процес на реконструкция и новите квартали са още в строеж. Точно до картата на града на изложбата има портрет на достолепен гражданин, зад който се вижда същата тази карта с разширението на Амстердам. Това е Исак Комелин – издател и един от авторите на подробното описание на града, възоснова на което се случва и разширението му. Документите, автор на които е Исак, са нарисувани на картината, като картата на изложбата е оригиналът от кабинета му.

Gerbrand van den Eeckhout – Portrrait of Isaac Commelin

Градът с прочутите канали изглежда и до днес така, както е замислен тогава. За половин век в първата половина на ХVІІ век населението на Амстердам се увеличава пет пъти. Основната причина са преселници от цяла Европа в гостоприемния Амстердам, прочут със своята толерантност към религиите. Самият Рембранд живее на улица, заселена главно с еврейски търговци.


Reiner Nooms Zeeman – A view of Amsterdam harbour

Вторият сюжет в откриващата зала е, разбира се, пристанището. През ХVІІ век Амстердам е най-голямото пристанище в Европа, а корабите на Холандската източно-индийска компания или VOC кръстосват океаните, като търгуват с подправки, суровини и роби. Това е първата публична компания в света и благодарение на огромните й печалби градът просперира и става център на науките и изкуствата.


Няма по-подходящо място за един млад, амбициозен творец да покаже възможностите си. И Рембранд го прави успешно – идеалното съчетание на време, място и амбиция.

Comentários


bottom of page