top of page
Writer's pictureПопаганда

РИСУНКИТЕ НА РАФАЕЛО ВЪВ V&A – СЪВСЕМ БЛИЗО ДО СЪВЪРШЕНСТВОТО

Елица Павлович

Instagram: @elitzapavlovitch


Напълно по английски, с непоклатимо чувство за история и традиция, на сайта си музеят „Виктория и Албърт“ съобщава, че рисунките на Рафаело са любезно предоставени под наем от Нейно Величество кралицата. През 1865 година.


За изминалия от тогава век и половина може би най-вълнуващото нещо, което се е случило с рисунките е, че всички те са сканирани на много висока резолюция и в момента могат да бъдат разгледани отблизо до най-малкия детайл и с подробни обяснения на сайта на музея (линкът е тук).


Става въпрос за серия от седем рисунки, нарисувани от Рафаело през 1515 година за папа Лъв Х, които се смятат за едно от най-големите съкровища на Ренесанса.

Предназначението им е да са модел за гоблените в Сикстинската капела и на тях е изобразен животът на апостолите Петър и Павел. Капелата е предназначена за папата и най-близките до него духовници и цялата й украса е с библейски сюжети, като седемте гоблена на Рафаел трябва да продължат тази линия. Апостолите Петър и Павел са основатели на християнската църква и символизират легитимността на властта и авторитета на папата. Към оцелелите до наши дни рисунки е имало и такива със сцени от живота на самия папа Лъв Х, но те не са запазени.


Животът на свети Петър е разказан в четири рисунки и те са запазени, като тази с риболова е първата, следващата показва Петър като ученик на Исус, а две разказват за неговите чудеса. Животът на свети Павел е нарисуван на шест пана, но от тях са оцелели само три. Останалите три са изгубени, но самите гоблени, произведени по техния модел съществуват, така че историята може да бъде довършена.


Всяка от седемте картини е сканирана и може да бъде разгледана съвсем отблизо.

Това вглеждане в детайлите разкрива наистина невероятната прецизност, с която е нарисуван всеки елемент – например тънката като паяжина мрежа на първата картина с риболова и чудесния улов на Симон (бъдещият апостол Петър), отраженията на брега във водата, деликатните пера на птиците и почти невидимите ореоли на светците. На брега на езерото са кацнали жерави, символизиращи бдителност – качество, типично за духовните наставници. Тримата мъже в лодката са нарисувани в подражание на изгубена за нас картина на Микеланджело и приличат на морски богове в своето съвършенство. Всички риби на картината са нарисувани абсолютно точно и могат да бъдат назовани. Също толкова ясно са изобразени и емоциите на героите – коленичилия пред Исус Симон, благодарящ за чудесния улов и брат му Андрей зад него, застивал в удивление и благодарност. Чудото се случва в напълно обикновен ден, на брега хората бързат по своите делнични дела.



Известно е, че гоблените са произведени между 1519 и 1521 година в Брюксел в тъкачницата на Питер ван Аелст. При изработката им тъкачите са добавили някои елементи, като например на гоблена, изобразяващ явяването на Христос пред Петър след Възкресението, дрехите на Исус и Петър са украсени със златни елементи, които не фигурират на картината на Рафаело. Като цяло обаче тези намеси са рядкост.

На сайта си музеят разказва подробно не само за рисунките, но и за папа Лъв Х, преди това кардинал Джовани де Медичи и как се раждат рисунките и гоблените. На практика към момента на избирането на Лъв Х цялата капела е вече изрисувана и той поръчва тапетите с цел да покрие една част от стените с тях. Представянето на големи рисунки на тъкачите е обичайният начин за работа при изготвянето на гоблени. През 1515 година няма по-известен художник от Рафаело, който да се заеме с тази задача, още повече той току-що е довършил декорацията на две стаи в папския дворец във Ватикана. Има поне три трудности, с които Рафаело се справя при подготовката на рисунките. Да съобрази стила с този на предшествениците си, вече рисували в капелата, да създаде сюжети, които да могат да бъдат превърнати в текстил, при това наобратно – при тъкането рисунката се обръща.


Много подробно е разказана историята на рисунките и гоблените и като всяка дълга история в изкуството тя е пълна с драматични съвпадения и трагедии. По моделите на Рафаело са изтъкани още поне един комплект гоблени около 1533 година за френския крал и след революцията са изгорени, за да се вземат среброто и златото от нишките. Друг комплект гоблени е изпратен за крал Хенри VІІІ през 1542 година, но век по-късно са продадени заради дългове на кралското семейство и се оказват в Берлин, където изгарят през Втората световна война. От оцелелите ранни образци има запазени в Мадрид и в палацо Дукале в Милано. При завръщането на рисунките на Рафаело от Брюксел в Англия през ХVІІ век има произведени няколко копия, едното за графа на Девъншир и се намира и до днес в дома му в Чатсуърт хаус.


Виждала съм тези гоблени в Чатсуърт хаус и те са наистина изключителни, релефни и сякаш са от материя, която е жива. Рафаело не рядко е наричан божествен, но към неговия гений тъкачите са добавили и своето умение и това прави гоблените едно от големите чудеса в изкуството. Вгледайте се съвсем отблизо – няма такава красота!

Comments


bottom of page