Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
Берта Моризо, "Розовата рокля", 1870
Тази картина на Берта Моризо, наречена „Розовата рокля“, е толкова елегантна и красива, че спира погледа и предизвиква удоволствие като от присъствието на едно хубаво момиче.
Берта Моризо с нищо не отстъпва на именитите си съвременници – френските импресионисти, но дълго време остава не особено известна, като името й и досега не е достатъчно популярно.
Картината й не е много различна като цветове, тема и майсторство от Реноар, например, но е някак по-нежна и женска. Берта специално избира моделите си да са от добри семейства и да въплъщават ценности като чистота, интелигентност, добър вкус. На фона на обичайните модели от онова време, хванати буквално от улицата, това е доста приятна разлика.
Момичето на картината се казва Маргарет Каре. Тя и сестра й са едни от любимите модели на Берта, като към момента на завършване на картината Маргарет е на 16 години, а Моризо на 29. Всъщност това е една от много малкото запазени до днес картини от този ранен период на художничката.
На пръв поглед това е един обикновен портрет на момиче в розова рокля. Има история, която разказва, че Берта дълго не може да реши как точно да нарисува Маргарет, непрекъснато рисува скица след скица, поправя и не стига до никъде, а бедната Маргарет позира часове и дни наред.
Всъщност това е доста популярна легенда за жените художнички, за които вечно се говори, че са нерешителни и не могат да се справят с една картина докрай и, така да се каже, „по мъжки“.
Маргарет Каре е облечена в много красива и типична за онова време дневна розова рокля и с изящна черна шапчица върху косата. Детайлите на картината не са съвсем ясни, но се виждат декорациите на роклята, бижуто на врата й, вързано с черна кадифена панделка – също последен писък на модата, и грижливо прибраната й коса, вероятно с мрежичка.
Роклята на Маргарет е с леко повдигната талия, както се е носела тогава и вероятно с голям полу-кринолин или турнюр отзад.
Подобна хубава дневна рокля като нищо може да е дело на някой знаменит кутюрие като Чарлз Джеймс. До нас са достигнали главно образци от вечерните му рокли, но модна къща Уорт шие за клиентките си и по-семпли модели. Възможно е Маргарет да се облича при по-евтин и по-малко знаменит шивач или просто да е купила тази рокля в някой голям универсален магазин.
Това е точно епохата, в която в Париж се появяват първите универсални магазини като Le Louvre, La Samaritaine или Le Printemps. В тях дрехите са полу-готови и се доушиват по мерките на съответния клиент, за да паснат точно.
Каквото и да разказват за Берта и нейната картина, Маргарет изглежда чудесно, а една хубава дневна розова рокля и до днес има място в женския гардероб. Е, може би без турнюра.
Comments