top of page
pavlovitch

САЛВАДОР ДАЛИ И ЗИГМУНД ФРОЙД ВЪВ ВИЕНА. ОБСЕСИЯ

Елица Павлович



Изложбата на Салвадор Дали в Белведере, която продължава до 29 май, се казва точно така - Dalí – Freud. An Obsession. Маниакално заглавие за една несъмнено маниакална изложба.


Изложбата е съпоставка между двама велики мъже, свързани помежду си. Единият прави изкуство, другият създава идеи. Известно е, че Салвадор Дали е абсолютно обсебен от теориите на Фройд и едно от най-големите желания в живота му е да се срещне със своя идол. Дали прави множество неуспешни опити да се свърже с Фройд, като през 1937 година дори пътува до Виена специално за целта, но отново неуспешно. В дневника си той записва, че нощем води „дълги и изтощителни разговори“ с Фройд. В крайна сметка Дали се възползва от помощта на Стефан Цвайг и Едуард Джеймс, които убеждават Фройд да го приеме. Двамата се виждат само един път, през юли 1938 година в Лондон.


Тази среща няма продължение в живота и остава единствена – по онова време Фройд е на 81 години, а Дали на 34. Салвадор Дали се опитва да въвлече Фройд в сътрудничество по своя „параноидно-критически“ метод, но не намира подкрепа.

Фройд има горчив предишен опит със сюрреалистите, когато през 1921 година Анри Бретон след една среща го обвинява, че е плагиатствал от него в теорията си за тълкуване на сънищата. Дали донася на срещата картината си „Метаморфозата на Нарцис“, за която Фройд коментира, че ако при старите майстори винаги търси в картините им несъзнателното, то в тази картина трябва да търси съзнателното – този коментар Дали приема като критика. Всъщност срещата има някаква позитивна следа в живота на Фройд – той започва да харесва сюрреализма и пише до Цвайг, че Дали му е направил силно впечатление с фанатичния си поглед и несъмненото си техническо майсторство в рисуването, с което го е накарал да преосмисли отношението си към сюрреализма.


Метаморфози на Нарцис, 1937

Изложбата в Белведере показва повече от 100 обекта на сюрреализма – не само картини, но и снимки, книги, филми и писма. Салвадор Дали е нестандартна личност и пътят му от сложната фамилна история до мечтаната среща с Фройд е дълъг и интересен.

За младия Дали прочитането на „Тълкуване на сънищата“ е повратен момент в живота му. Теорията на Фройд е ключ за осмисляне чрез изкуството на страхове, сънища и мании. Благодарение на това, след 1926 година Дали развива своя уникален сюрреалистичен стил, който остава негов запазен език в изкуството и до днес. Разбира се в изложбата е разказано и за срещите на Дали с Федерико Гарсия Лорка и Луис Бунюел. Специална секция разглежда фамилната история на Дали, свързаните с нея комплекси и как теорията на психоанализата обяснява влиянието на детството му върху неговите творби.


Днес Дали няма нужда от никакви обяснения, за да бъде харесван – образите му отдавна са станали част от културния код на съвремието. Въпреки това диалога му с Фройд, макар и задочен, трябва да бъде видян – в тази истински маниакална изложба!

Comentários


bottom of page