Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
The San Remo е сграда с характерни две кули, намираща се в Манхатън между 74та и 75та улица, граничеща със Сентръл парк и затова известна на абсолютно всеки киноман, защото просто няма филм за Ню Йорк, в който тя да не е влязла в кадър. Сградата е забележителна с много неща, но най-вече с такъв изумителен списък от обитатели, че в това отношение няма конкуренция в града.
Сан Ремо е построена през 1929-1930 година и е висока 27 етажа, като от 17-ти етаж нагоре се разделя на две кули, завършващи с колонади и подобни на храмове постройки. Първоначално в сградата има 122 апартамента с по шест до шестнадесет стаи, но с времето някои са разделени на по-малки, други са обединени. Преди тази сграда на мястото й има друга, със същото име, но само на 11 етажа и тази е построена на нейното място и става най-предпочитаният адрес за знаменитостите в града. Сан Ремо е една от няколкото сгради в Манхатън, които по британски маниер имат собствени имена и са много по-известни с тях, отколкото с адресите си.
Архитект на зданието е Емери Рот, който създава проекта в нео-ренесансов стил. Сградата има вътрешен двор, който е Т-образен и е измислен така, че във всеки апартамент да влиза максимално много светлина. Благодарение на кулите, апартаментите имат максимално много прозорци и светлина, като за тази цел самите кули не са квадратни, а с L-образна форма.
Входовете на сградата са много, тъй като на първия етаж има офиси и за всеки от тях е планиран отделен вход. Двата официални обаче са най-красиви и са оформени от метал и стъкло в стил ар деко.
Фоайетата на двата входа са декорирани с разноцветен мрамор, в тях се намират общо десет асансьора, които се използват от живущите. Розетки, балкони с колонади и витражи оформят по-ниските етажи на сградата.
Към 2022 година в Сан Ремо има 138 апартамента и осем помещения, в които не се живее. На първите 17 етажа има по седем апартамента. По-големите от тях, които имат между осем и единадесет стаи, гледат към парка, а по-малките, с по шест до осем стаи, гледат към улицата. Стаите са свързани една с друга, както е типично за началото на миналия век, но в Сан Ремо спалните са в отделна част на жилището, освен това има много килери, а към основната спалня винаги има и гардеробно помещение. В апартаментите има и така наречената „слънчева стая“. В кулите първоначално има по един апартамент на етаж, но с времето някои от тях са обединени от собствениците – например Боно обединява два етажа. Всички тавани са с орнаменти, дори в по-малките стаи, камините още си стоят, макар че отдавна не могат да бъдат използвани.
Сан Ремо е съсобственост на кооператив от половин век насам. Членовете-съсобственици взимат решения за сградата и я управляват като архитектурен паметник, дори преди да е обявена за такъв. По фасадата не се правят промени, при ремонтите всичко се заменя с подобни материали, смяната на прозорци е абсолютно забранена. През 2000 година управата се принуждава да наложи забрана за ремонти на жилищата по-дълги от шест месеца и солени глоби за нарушителите. Причината са продължилите с години ремонти на апартамента на Стивън Спилбърг и на Стив Джобс – той го продава на Боно в последствие.
Трудно е да се изброят всички знаменитости, живели в сградата – Диан Арбус, Глен Клоуз, Рита Хейуърд, Дъстин Хофман, Мик Джагър, Дона Карън, Даян Кийтън, Бари Манилоу, Стив Мартин, Деми Мур и Брус Уилис, Скот Рудин, Тайгър Уудс – списъкът е наистина много дълъг. Така и не получават разрешение да си купят апартамент в сградата Келвин Клайн и Мадона – макар че тя все пак успява при втория си опит.
Концентрацията на знаменитости понякога води до куриози – например Стив Мартин най-напред обединява два апартамента, а след трудния си развод отново ги разделя и остава да живее до бившата си съпруга, недоволстващ от факта, че се налага да използват общ асансьор. Стивън Спилбърг предлага на съседите си от горния и долния етаж – единият от тях най-знаменития автор на некролози в Ню Йорк – да им наеме офиси извън сградата, за да има къде да работят на спокойствие. Деми Мур продава апартамента си (снимката по-долу), обединяващ два етажа, защото казва, че това място е твърде красиво, за да не се живее в него.
Сан Ремо се прославя не само с обитателите си, но и с политическата им активност – даренията за демократическата партия и нейните кандидат-президенти от сградата са толкова много, че тя е наричана „банкомата на демократите“. Това, също както и името, придава на Сан Ремо аристократичен облик. Една стара аристократка с демократичен дух.
Comments