Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
Снимки: Елица Павлович
Амазонка е легенда, огромна и непозната територия, голяма десет пъти колкото територията на Франция, разпростряла се на територията на девет държави в Южна Америка. 60% от нейните тропически гори, най-големите в света, се намират на територията на Бразилия. Ето защо най-забележителният жив бразилски фотограф – Себастиао Салгадо – посвещава години от живота си, за да запази красотата на това място и да я предаде на хората по света. В момента в Рим на този му проект е посветена невероятна изложба. Всички кадри в нея са черно-бели, а музиката е на Жан-Мишел Жар. В пълна тъмнина и сред огромните снимки на Салгадо, потопени в звуците на Амазонка, зрителите пристъпват като в храм. Красотата е неописуема – и като усещане, и като формат. И понеже отидохме там веднага след посещението си във Ватикана – Амазонка е Сикстинската капела на природата. Това е безценно богатство, което не може да бъде създадено отново ако го унищожим, а то изчезва всеки ден.
Португалците откриват Бразилия през 1500 година и тогава в поречието на Амазонка и горите там живеят около пет милиона души. Днес са останали вероятно 188 племена, наброяващи не повече от 370 000 човека, говорещи 150 различни езика. Само със 144 от тях има установен контакт. Салгадо снима и някои от тези племена, спечелвайки доверието им с дълго и търпеливо общуване.
Горите на Амазонка са единственото място на земята, където влажността не зависи от изпаренията от световния океан. В тропическата гора всяко дърво само изпомпва литри вода в атмосферата като своеобразна „вертикална река“. По удивителен начин това също се вижда на снимките. Тази вертикална река съдържа повече вода от самата Амазонка. Снимани от космоса, горите винаги са закрити от облаци влага. В деня, в който гората стане видима от космоса, вертикалните реки ще изчезнат. Последствията за човечеството ще са катастрофални.
Всичко това не спира фермерите да унищожават гората от десетилетия. Всяка година периферията изчезва в полза на плантации и животновъдни ферми. Ако при откриването си португалците наричат гората „зеления ад“ и десетки, ако не и стотици изследователи губят живота си в джунглите, търсейки митичния град Ел Дорадо, то днес тропическите гори се наричат „зелен рай“, флората и фауната са сравнително добре изучени, като са открити повече от 16 000 вида дървета и както всичко, над което човекът има власт, следващата стъпка е да го унищожи.
Изложбата показва Амазонка такава, каквато Салгадо я е видял през последните седем години. Усещането от снимките е удивително, човек е едновременно смирен и развълнуван и просто не може да не си каже, че това невероятно място е създадено от божията ръка. И че от всеки от нас зависи да не бъде унищожено от ръката на човека.
Comments