top of page
Writer's pictureПопаганда

СКРИТИ ПРЕД ПОГЛЕДА: "ВЕЛИКДЕНСКИТЕ ЯЙЦА" НА КАРАВАДЖО

Елена Миланова

Instagram: my_italian_days_


У нас нямаме традиция да крием шоколадови яйца из къщите и дворовете си, които децата да търсят. Което не значи, че не знаем значението на “easter egg” в смисъла на скрито пред погледа послание. Аз съм абонирана за цели канали в Youtube, които се занимават с „лов на великденски яйца“ във всеки кадър на всеки филм на Marvel и DC. Киното и сериалите в момента са пълни с любопитни препратки за улавяне, но тази практика съвсем не е нова. Художниците – от Микеланджело до Пикасо – са поставяли много "великденски яйца" пред погледа на зрителя като едни артистични пакостници. А някои от тези яйца за откриване могат да се открият само с усъвършенствани утройства за сканиране на изображения.


Караваджо, както знаем, е бил голям хаймана.

Ако беше обикновен художник хедонист, сигурно щеше просто да се нарисува като бога на виното и плодородието и толкоз. Но Караваджо не познава мярка. Той не само рисува моделите си, а и спи с всички тях (а вероятно и сводничи), той не само пие, а го прибират в болница, той не само заплашва с дуели и вади нож на хората, ами убива човек. Скандалджия от класа, който не може да устои на своя темперамент, а и явно не иска. И естествено, крие в картините си не едно, а много повече „великденски яйца".


В картината "Бакхус" (1596) автопортретът явно не му е достатъчен, защото на гарафата на Бахкус с вино, се е нарисувал толкова умело, че изображението е открито едва през 2009 година. Но това е все пак лесно "яйце".




По-трудни за откриване са скритите "великденски яйце" в картините с много по-сложни композиции като тези с герой св. Матей, например.

Караваджо рисува, базирайки се на геометрично разположение и на изключително усъвършенствана оптична система от двусмислени фигури, способна да създава непрекъснати сътресения във възприятието. Система, която той изучава и развива в Милано, и която надхвърля самата перспектива и техническото ниво. Подходът на Караваджо е философски. Това, което възприемаме, може да бъде едновременно вярно и илюзорно. Сянката осветява светлината. Светлината засенчва сянката. А това дава възможност да се крият фигури. Много фигури.


Пример е "Мъченичеството на св. Матей".



Караваджо рисува и тук свой автопотрет, който се вижда почти веднага да наднича малко в стил "Къде е Уоли?" над и вляво от центъра на картината, но "яйцето" или по-точно "яйцата" са в двусмислената фигура в крилото на ангела, вероятно втори автопортрет, и в конструкцията на самия облак, който е нарисуван съгласно антропомофрните правила, които Кореджо вече е използвал преди него за произведения като "Юпитер и Аз". Ето ги оградени от добавени пунктири:



А ето и картината на Кареджо:

Кореджо, Юпитер и Аз, 1532-1533



В последната година от живота си, Караваджо рисува Давид, който държи отсечената глава на Голиат. За разлика от много от съвременниците си, които рисуват себе си само като благородни персонажи, бароковият майстор е подходил безпощадно към себе си и се е изобразил в главата на Голиат. Но това не е всичко.

„Яйцето“ е върху меча, с който Давид му отсича главата. На него се вижда „H — AS OS“, което идва от humilitas occidit superbiam (смирението убива гордостта). Смята се, че това е тип самопризнание от страна на Караваджо, който признава за убийството на Ранучо Томасони, когото убива на улицата в Рим през 1606 г. Така Караваджо признава, че е провален като християнин. Но не и като велик художник.










Comments


bottom of page