Елена Миланова
Instagram: @byelenamilanova
Един урок, който научихме през 2020 година, е, че звезди, лайфстайл списания, модни и козметични инфлуенсъри тотално загубиха смисъл. Поне в държавите със сериозни мерки против пандемията хората си седят по къщите, облечени в пижами, гримирали са се за последно през 2019 и са загубили всякакъв интерес към „червения килим“ – толкова, че например подкастът на Меган и Хари в края на годината, оповестен като holiday special, се класира след медитативен подкаст със звуци на спящи китове в британския Spotify.
Така че празниците бяха необичайно скучни, но винаги може да се разчита на драма в последния момент и както винаги тя се случи в Туитър, когато хаштагът „Болдуин“ превзе мрежата. Ако не знаете коя е Хилария Болдуин, не е дълго да се разкаже – йога инструктор и съпруга на Алек Болдуин, майка на пет деца и инстаграм инфлуенсър. Тя общо взето се занимава с това, с което всички инфлуенсъри – показва ни колко добре изглежда и ни казва как трябва да живеем, за да сме като нея (успешни, слаби и красиви). И понеже такива има много, Хилария прави допълнително впечатление с испански акцент, за който твърди, че се носи по испанските й корени. В самия край на годината се разкри, че Хилария е повече повърхност, отколкото съдържание. Случаят й така гръмна, че с Елица решихме да посветим цял ден на случаи в историята на самозвани и самоизмислили се хора.
Миналият месец между Хилария и Ейми Шумър имаше лека драма свързана с това коя майка как изглежда след раждането (Хилария сега има пето бебе), която завърши с изтриване на обидния за Хилария пост от страна на Ейми. Всички забравихме и се насочихме към критикуване на новия „Жената чудо“, докато потребителката @lenibriscoe в Twitter не написа: „Трябва да се възхищавате на агажираността на Хилария Болдуин за нейната десетилетна кражба, когато се представя за испанка“. После пък Джаксън Макехри от Vulture уби с един куршум два заека: „Хилария Болдуин прошепва: „Отказвам се от желанието си“ и се превръща обратно в Хилъри“, и чудото на интернет се случи.
Мигновено се появиха свидетелства, че Хилария няма испански корени, че е Хилъри от Масачузетс, расла в семейство на образовани богати, бели американци, че испанският й акцент е насилен, че не е „двуезична“ и не е „с две култури“, и че вероятно се насилва да не може да се сети как е „краставица“ на английски пред камерата.
Всеки средноинтелигентен човек би усетил, че тактиката просто да млъкнеш, да не се обясняваш и да изчакаш да минат „три дни“ е най-мъдрата в случая, но Хилария ( после и мъжа й ) реши да обясни на света каква е нейната реалност, с което постигна очаквания точно обратен ефект. Появиха се съученици, съседи, архиви от интервюта, фалшиви твърдения, че е „смес от янки и испанци“, статии, в които изрично се упоменава, че е израсла в Испания, появиха се американските адресни регистраци и дори некролога на дядо й, което доведе до край на цирка, и в крайна сметка Хилария е canceled.
Какъв е проблемът? От една страна хора, които измислят свое алтер-его е имало винаги, има много митомани, които ни заобикалят буквално навсякъде. Измислени герои като Джей Гетсби от „Великия Гетсби“ или Дон Дрейпър oт Mad Men все още се считат за амбициозни архетипи. В американската версия на успеха славата, богатството и социалната мобилност се постигат чрез преоткриване, така че движението по линията на лъжата не е изключение, а по-скоро правило.
Но Хилария претендира за културно наследство и произход, които няма, което ощетява истинските носители на това наследство. Точно в Щатите, където се случва това, такова културно присвояване удря върху достойнството и живота на хората с действителен произход, които не само че не могат да го монетизират по този начин, ами са маргинализирани в обществото. Хилария Болудин е била на корицата на Latina и Hola!, представяйки се за испански имигрант, докато по това време истински имигранти са депортирани. Присвояването на култура - особено когато изглежда, че човек се опитва да изглежда по-„екзотичен“ през XXI век е проблематично, защото често хората от тези култури страдат от ефектите на ужасни стереотипи.
В крайна сметка Хилария Болдуин стана жертва не само на безкултурния си произход и невежество, а и на ( поне според мен), един ефект на Covid-19. В самия край на 2020, когато преосмислихме всичко около себе си, когато спряхме да се интересуваме от звезди, инфлуенсъри и женски списания, когато вече надникващия тренд на „автентичността“ засили неимоверно скоростта си, една въздишка отекна в интернет. Идеята, че накрая завесата е свалена, че можем да зърнем под слоевете социални мрежи, червени килими, интервюта, сутрешни ритуали, вечерни ритуали и невъзможен лайфстайл и да видим нещо мъничко, но поне реално.
Comments