Елена Миланова
Instagram: my_italian_days_
Един от най-големите архитекти на съвременността, със статут на живо национално съкровище в Япония и носител на наградата Прицкер, Тадао Андо е самоук. Роден през 1941 година около Осака и отгледан от баба си, в началото се развива като боксьор, докато не отива в Токио и вижда хотел Империал на Франк Лойд Райт. Очевидно впечатлението е било такова, че Тадао Андо изоставя бокса и се посвещава на архитектурата – посещава вечерни уроци по рисуване, учи дистанционно интериорен дизайн, но най-вече пътува до всички известни сгради, до които може да достигне и така се запознава с работата на Льо Корбюзие, Мис ван дер Рое, Луис Кан и други, а през 1968 година основава свое студио – Tadao Ando Architects and Associates. Оттогава е изпълнил над 300 проекта като поне 50 от тях са музеи и мемориали.
Япония е повлияла изключително работата на Тадао Андо и се смята, че архитектурният му стил напомня хайку – представя красотата на простотата, на „нищото“. Другата дума, с която се свързват сградите му, е „дзен“, заради духовните усещания и връзката между природата и архитектурата. Сградите му най-често са от бетон и стъкло и не ги претоварва в никакви датайли. От традиционно японските сурови текстури и стремежът му към единство с природата и улавяне на светлината, се раждат някои забележителни музеи.
Музей на модерното изкуство във Форт Уърт Построен във Форт Уърт (Тексас) през 2002 година музеят на модерното изкуство
има много проста геометрия и минимален избор от материали. Сградата се състои от три дълги павилиона с плосък покрив, разположени върху езеро. Постоянната колекция на този музей съдържа 3000 творби, сред които такива на Пабло Пикасо, Анселм Кийфър, Марк Ротко, Джаксън Полок,Синди Шерман, Анди Уорхол и др. Структурата се отразява идеално в езерото, а светлината, която рефлектира от водата, се връща към стените. Както и при другите дизайни на Тадао Андо, светлината е ключов елемент с акцент върху отразената естествена светлина.
Подземният художествен музей в Чичу
Построена през 2004 година, тази сграда преосмисля връзката между природата и хората като е построена предимно под земята, за да се избегне засягането на красивите природни пейзажи към вътрешното море Сето в Япония.
Независимо, че е основно подземен, този музей успява да улови и да използва естествена светлина за осветяване на произведенията на изкуството, което пък позволява атмосферата в музея да се променя постоянно през деня и в различните сезони.
В музея Чичу се съдържа една от най-важните колекции на модерното изкуство в Япония. В градината на музея се отглеждат растения от картините на Моне.
He Art Museum (HEM)
Андо завършва този музей в края на 2020. Намира се в провинция Гуандгдонг, Китай. Представен като място на хармония, дизайнът на музея се основава на древна китайска космология, философия и използването на светлината в западен стил. Идеята е този музей да е съвременна интерпретация, която да съживи архитектурното наследство както на изтока, така и на запада.
Дизайнът се характеризира с двойка спирали на четири етажа и кръгли изложбени пространства, окъпани в естествена светлина.Музеят на изкуството He е поръчан от сина на китайския милиардер He Xiangjian, за да съхранява колекцията съвременно изкуство на семейство Хе. Името на фамилията He означава хармония, баланс и единство.
Comments