top of page
Writer's pictureПопаганда

ТАЙНИЯТ РИМ: СТЪПАЛОТО НА МАРИЯ МАГДАЛЕНА

Елена Миланова

Instagram: @byelenamilanova

Мария Магдалена е образ, който все по-често присъства в проучвания, изследвания и худжествената литература заради ролята, която играе в живота на Христос и събитията, водещи до неговата смърт. За мен лично нейният образ е по-интересен от този на дева Мария, защото е по-мистична фигура която, за разлика от Мария, чийто образ е изцяло подчинен на ролята й на майка, е по-противоречива и сякаш все още не съвсем оценена.

Мария Магдалена е жена с голяма вяра, която във всички отношения трябва да се смята за ученик и апостол на Христос, наравно с останалите 12. Заедно с Йоан, дева Мария и други жени, тя присъства на разпъването на Христос и е първата, която стига до празния му гроб и говори с възкръсналия син Божи. От него получава задачата да извести на учениците и на света тайната на възкресението – силата на любовта и страстта.


Малцина знаят, че в Рим, в църквата Сан Джовани де Фиорентини в началото на Виа Джулия, е запазена много ценна реликва, приписвана на Мария Магдалена – нейното стъпало или по-точно няколко малки костни фрагмента, изцяло покрити в сребро и съхранени в красива кутия. С изключение на два пръста (които се съхраняват в сградата, присъединена към църквата Санта мария Магдалена в близкия квартал Колона).

Погребението на Мария Магдалена е в Ефес и гробницата й е обект на голяма почит. През 9 век останките й са пренесени в Константинопол, а по-късно царят на Йерусалим подарява тленните останки на Магдалена на края на Франция. Той, минавайки през Рим, отдава почит на папата, като поставя левия й крак в параклис, намиращ се на понте Сант Анджело. След различни перипетии, подаръкът намира сегашното си място в базиликата, където се съхранява и днес.


Защо левият крак? Защото според преданието това е първият човешки крак, който влиза в гроба на възкръсналия Христос и съответно е символ, който следва традициите на средновековните правила за важността на реликвите. Стъпалото на Магдалена е именно последната реликва, която трябва да бъде почетена, преди да се стигне до гроба на апостол Петър. Солидна паралелна традиция се отнася и до Прованс в Южна Франция, която съществува през първи век. Вярва се, че Ла Мадалена мистериозно пристига там по море с лодка без гребла, само на милостта на вълните на място, което се нарича днес Les Saintes Maries de la Mer в Камарг. В това пътуване Магдалена е придружена от други „Марии“ спътници и именно от това място започва евангелизацията на Франция. Мария Магдалена се оттегля в пещера с камък, който се нарича La Saint-Baume, с изглед към Марсилия. Тази пещера днес е под пазителството на доменикански монаси.

Поради мистичността на своя образ, Магдалена е обект на всевъзможни въображаеми спекулации от романисти и любители на конспирациите. Включително денят, посветен на Магдалена (22 юли) носи загадъчност, привнесена от астрологията. На този ден Слънцето в своето пътуване през зодиакалното колело напуска Рака (пещери и тайни) и влиза в Лъв. Двата знака са местожителство на две светила – Луната (тотален женски символ) живее в Рам, а Лъв е мястото, където Слънцето е най-силно (където всичко е светлина).


Както и да е възприемана Магдалена от хората, едно ги обединява – за всички тя е прекрасна фигура на на жена, която трябва да бъде изследвана и открита. Започвайки от Рим и с правилния крак – левия.



Comentários


bottom of page