Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
Джени Линд
В средата на 19-ти век в света няма по-известна певица от шведката Джени Линд. Наричат я „шведската чучулига“ и освен любовта на публиката, тя има и признанието на критиците, като и до днес се смята за една от най-големите оперни певици на 19-ти век.
Джени Линд дебютира в Стокхолм на 18-годишна възраст и десет години по-късно изнася първия си концерт в Лондон, от където тръгва да покорява света. Славата й става наистина огромна след турнето й в САЩ, организирано от изключителния американски шоумен Финиъс Барнъм (историята на певицата и Барнъм е показана във филма „Най-великият шоумен“). Барнъм рекламира турнето на Джени предварително, прави търгове с наддаване за билетите и тя изнася 93 концерта пред претъпкани, абсолютно разпродадени зали. Нищо чудно, че жените се стремят да приличат на нея.
Джени Линд е дете на заможно семейство и всички я описват като много възпитана, скромна жена. Такава е тя и по отношение на дрехите си. На запазените картини и снимки Джени е облечена без никаква екстравагантност и се знае, че изнася американските си концерти в скромна бяла рокля. Това само допринася за нейния имидж и я отличава силно от всички други актриси по онова време. Днес спокойно можем да кажем, че Джени Линд е пионер на минималистичния стил, с който шведският дизайн завладява света век по-късно.
Скромните дрехи на Джени и нейните аксесоари са силно желани от жените от средната класа. Всяко нещо, с което тя се появи се копира и то с нейното име. Джени Линд става първата световна знаменитост, с чието име се продават аксесоари и дрехи. Скромната якичка на роклите й с дантелка отстрани се казва „яка Джени Линд“, с нейното име има ръкавици, боне, шапка за яздене, шалове, наметала, дори столове и канапета. Посещението на Джени в нечий магазин означава моментален успех и поток от клиентки. През 40-те и 50-те години на века е пълно с рокли, наречени на Джени, без значение дали тя има нещо общо с тях или не. Това непропорционално влияние върху модата на една знаменитост преди почти два века доказва, че инфлуенсърите са се появили много преди Instagram.
Александра Датска
В историята на модата и до днес няма знаменитост, която да може да се сравнява с Александра Датска по влияние върху съвременничките й. Жените във втората половина на 19-ти век имитират не само нейните рокли, аксесоари и прическа, те имитират дори походката й!
Александра или Аликс, както я наричат близките й, се ражда през 1844 година в Копенхаген в семейството на принц Кристиян и съпругата му, също с благородническа титла. Въпреки това семейството живее скромно с офицерската заплата на бащата, всички шест деца имат задължения в домакинството и шият дрехите си сами. Едва по-късно родителите на Аликс са обявени за наследници на датския престол и това я прави, като първородна дъщеря, подходяща партия за английския кралски двор. Аликс става съпруга на Алберт Едуард (Бърти), син и наследник на кралица Виктория. Известно е, че след смъртта на любимия си съпруг кралица Виктория е в доживотен траур и на първата си среща с нея Аликс се явява в скромна черна рокля, с което печели симпатиите й, така че скоро е обявен годежа на Аликс и Бърти и през 1863 година двамата се женят.
За разлика от своите резервирани родители, Аликс и Бърти обичат да са в центъра на вниманието, да се забавляват, да се виждат с хора. Бърти е щедър съпруг, той непрекъснато купува и подарява бижута на жена си. Аликс е много посветена на благотворителни каузи и с удоволствие общува с поданиците си, за което днес често е сравнявана с принцеса Даяна.
Влиянието на Александра Датска се простира далеч извън модата, тя е това, което се нарича „трендсетър“ и в някои отношения сме й задължени и до днес. Например Аликс е първата представителка на аристокрацията, в частност и на кралското семейство, която започва да се гримира. Тя е напълно наясно, че хората искат да я видят и трябва да се отличава и за разлика от предишните монарси много внимателно обмисля публичния си образ. От театъра тя заимства различни техники на гримиране и започва да ползва декоративна козметика през деня. До тогава това правят само актрисите и леките жени. Постепенно, именно благодарение на нея, козметиката започва да се продава в хубавите магазини, а към края на века вече и в отделни, специални магазини за козметика. По същата причина тя отказва да носи смехотворно огромните шапки, които са на мода в началото на брака й и въвежда модата на малките шапчици, носени обикновено само за езда.
На всички снимки Аликс е с бижута плътно около врата, наречени „чокър“. По-популярната теория е, че с тях прикрива белег от хирургическа интервенция в детството, но е възможно и да крие проблеми с щитовидната жлеза. Така или иначе всички имитират бижутата й, роклите й, дори походката й.
При раждането на шестото си дете Аликс се разболява сериозно, не е докрай ясно от какво, но получава силни ревматични болки и единият й крак никога не се възстановява напълно, така че тя куца и ходи с бастун. Скоро всички млади и не толкова млади англичанки започват да имитират куцането на Александра. По улиците се виждат цели групи добре облечени млади жени, които отчетливо накуцват, като за тази цел си поръчват специални обувки с различна височина на тока. За пътешествениците това изглежда абсурдно.
Александра умира през 1925 година и за щастие споменът за нея е не толкова като за модна икона, колкото като за добра и милостива жена, направила всичко възможно да помогне на хората, потърсили съдействие от нея.
Кралица Мод
Норвежката кралица Мод прилича много на Александра Датска и това е обяснимо – Мод е нейна дъщеря. Тя се омъжва за своя братовчед, датския принц Карл, през 1896 година, а през 1905 година съпругът й е избран за крал на Норвегия с името Хаакон VІІ.
За разлика от майка си, Мод е много притеснителна пред непознати, не се чувства добре пред много хора и за целия си живот не произнася нито една публична реч. Наричат я „Нейна Кралска Скромност“. Дори за благотворителните си каузи тя предпочита да запази анонимност и да не изтъква заслугите си. Пред близките си обаче Мод е остроумна, енергична и непосредствена.
През 1891 година, когато Мод е още само английска принцеса, тя се забърква в скандал защото на обяд с кафето, посред бял ден, запалва цигара. Това е толкова недопустимо за неомъжена дама, че някои от по-възрастните придворни дами, твърди се, припадат от ужас.
За жена изкушена от модата, Мод има щастлива съдба и то не само заради възможностите да си купува дрехи от най-големите дизайнери. Тя живее на границата между двата века и минава през най-големите стилистични трансформации в дамската мода – от дълги формални рокли с корсет до свободни костюми и панталони за спорт. Личният й гардероб е значителен и голяма част от него е дарен на Музея за декоративно изкуство в Осло. Мод е слаба и дребна и знае много добре какви дрехи й подхождат и подчертават фигурата й, така че сама избира и поправя моделите, които носи.
Любимият й цвят е розово, носи и много злато и брокат, особено за тържествени случаи. И двете не са очевиден избор за скандинавските страни, известни със своя минимализъм. Извън модата Мод бързо се превръща в типична скандинавка – тя е запалена спортистка, отлична скиорка, обича спускания с шейна и езда. Този модел на активно спортуваща, съответно облечена подходящо неформално за целта кралица, е трайно установен в северните страни и до днес и всички наследнички на Мод имат подобни снимки.
Мод обожава кучетата и има поне 11. Любимата й порода е мини пинчер и тя е първата, която внася такива кучета в Норвегия. Освен това се интересува от вътрешен дизайн и фотография. Личните й снимки и портрети са събрани в 44 албума. Друга страст на Мод са подаръците, тя с огромно внимание избира и опакова подаръци за близките си. Когато умира през ноември 1938 година, всички коледни подаръци от нея са вече готови, опаковани и очакват получателите си.
Догодина предстои откриването на новата Национална художествена галерия в Осло и някои от роклите на Мод ще бъдат част от постоянната експозиция. Напълно заслужено.
Comentarios