Елена Миланова
Instagram: @byelenamilanova
За разлика от Меган Маркъл Уолис Симпсън е имала всички предпоставки, за да бъде мразена още от самото начало. Американка с два брака, никакво потекло и много непривлекателна. Лишена от всякаква власт за отмъщение, тя го прави по най-добрия начин – с хубав живот и мода. Днес е смятана за модна икона, някои от тоалетите и бижутата й са в колекции на големи музеи и има дори цвят, носещ нейното име – Wallis blue.
Уолис е дете на извънбрачна връзка, баща й умира, когато е бебе. С майка й ги издържа богат чичо, който я изпраща в частно училище, където тя дружи с деца на богати и важни хора. Напред във времето тя се омъжва два пъти за такива важни хора, докато нейната приятелка Телма, която по това време е любовница на принца на Уелс, ги запознава през януари 1931 г. Още отначало Едуард харчи много пари за нейните тоалети и бижута, води я на почивки и изобщо се държи на принципа „What Meghan wants, Meghan gets”. След абдикацията му двамата временно се установяват в Австрия, докато тя се разведе, а още на следващия месец, на рождения ден на баща му крал Джордж V, се женят с малка сватба в Шато дьо Конде във Франция. На нея не присъства никой от неговото семейство, което не означава, че е тайна, напротив – събитието е малко, но много изискано и присъстват личности като Барон Южени Даниел вон Ротшийлд и сина на Уинстън Чърчил Рандолф.
За сватбата Уолис се обръща към най-добрите и модерни за времето си дизайнери и експерти – за снимките към Сесил Бийтън, за цветята към Констанс Спрай, а роклята й е по дизайн на Майнбохер в Париж.
Тази рокля се превръща в емблема на Уолис Симпсън не по-малко от самата им връзка с Едуард.
На пръв поглед обикновена, но зашеметяваща копринена рокля с елегантна пола до земята, широка лента на талията и изчистена, вталяваща се горна част, имитираща корсет, с дълъг ръкав и набор опред и малки, нежни облечени копчета. Ясно е, че за трети брак на Уолис не може да се избере бяло, ето защо за дизайна на тази роля Майнбохер се вдъхновява от сините очи на булката и разработва нюанс синьо специално за нея – именно Wallis blue. Тази рокля е първокласен пример за модата в дамското облекло през 30-те години и се превръща в една от най-известните и копирани рокли изобщо и в Европа, и зад океана. Роклята днес се нарежда сред най-добрите образци в кралското семейство – какво сладко отмъщение!
В допълнение Уолис носи синя сламена шапка с пера, тюл и преливащ ефект, изработена от известната дизайнерка на шапки Каролин Ребу, както и чифт ръкавици, специално създадени, за да може да се сложи сватбения пръстен върху тях. Обувките са тип Georgette. Всичко е в нюанса на характерното синьо като роклята.
Бижутата не могат да се пропуснат. На врата й ясно се вижда брошка „ветрило“, която закопчава яката, гривна от сапфири и диаманти (дизайн на Van Cleef & Arpels), както и гривна на Cartier, състояща се от множество кръстове, направени от различни скъпоценни камъни, всеки от които символизира конкретен спомен.
Днес тоалетът и аксесоарите се намират в музея на изкуствата Метрополитън в Ню Йорк, където самата Уолис ги дарява перз 1950 година. Както се вижда от снимките, роклята е изгубила от красивия си цвят, превръщайки се в кремава, но може да се получи представа за оригиналния по обувките и шапката.
Comentarios