top of page
Writer's pictureПопаганда

УОРХОЛ КРАЛИЦА

Елена Миланова

Instagram: @byelenamilanova

Веднъж Анди Уорхол казва, че иска да стане „известен като английската кралица“. Той цял живот силно се интересува от знаменитостите, а идеята за отпечатки на портрети на известни политически лидери и личности го очарова и прави много такива. Най-известните са Мерилин Монро и Лиз Тейлър, но и Кенеди, Мао Цзедун, портрета на Картър за президентската му кампания...

Преди десет години, за 60-та си годишнина на трона, Елизабет II купува четирите разпечатки на нейните портрети на Уорхол. Те са част от серията (портфолиото) Reigning Queens от 1985 година. Колекцията е от по четири отпечатки на четирите кралици по това време – кралица Маргарете II на Дания, Беатрикс на Холандия, кралица Нтоби Твала на Свазиленд и кралица Елизабет II на Обединеното кралство. И четирите кралици от Reigning Queens са получили короните си в резултат на рожденно право, не на брак. Тази серия има и „кралско издание“ с диамантен прах, което е върховният щрих на Уорхол в принтовете. Портретът на кралица Елизабет за отпечатките е от неин фотографски, направен за нейния сребърен юбилей. Уорхол използва фотографска копринена техника, която е централна както за неговите щампи, така и в картини.


Както повечето портрети и тези серията обединяват много от централните теми на Уорхол – знаменитости, консуматорство, декорация и крайностите на социалната йерархия. Силата е в повторението – дори и най-повърхностният образ (кутия със супа например), може да се превърне в икона, ако се повтаря отново и отново. Уорхол фрагментира изображението с различни насложени форми и цветни петна и така тези намеси в изображението придават на творбата умишлено „артистичен“ вид.

Най-успешен и интересен от принтовете на Елизабет е розовият – Queen Elizabeth II 336 – много смел, ярък, показва силата на Елизабет с подчертаните на розовия фон кралски аксесоари – златната тиара, колие, обици. Абстрактините розови квадратчета са интересни и елегантни, а живият фон привлича вниманието върху дълбоките сини очи на кралицата и светлосиньото саше (с портрета на баща й, рожденото й право). Уорхол нарочно избира определени „женски“ цветове, които да символизират силата и кралската власт, но и очарованието на Уорхол както от славата, така и от женската сила.


Уорхол създава серията към края на живота си, който мнозина смятат за най-плодотворния му период. По това време той създава връзка с много млади нюйорски художници и преживява едно повторно признание, фокусирайки се върху различни знаменитости. В този смисъл четирите кралици са пикът на интереса му към славата в края на неговия славен живот.





Comments


bottom of page