Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
Франц Радзвил е роден през 1895 година и е от онова двойно прокълнато поколение, участвало и в двете световни войни. Роден в семейство на грънчар, учил архитектура и промишлен дизайн, Радзвил е мобилизиран от 1915 до 1917 година, а след това от 1939 до 1945 – до самия край на войната. Картините му са силно повлияни от старите майстори – в прецизното изобразяване на детайлите, красивите цветове и лаковото покритие. Сюжетите обаче са неподражаемо негови. Оприличаван и на представителите на „новия обективизъм“, и на сюрреалистите и на магическия реализъм, той е уникален художник, защото житейският му опит е несравнимо по-трагичен от този на колегите му в изкуството.
Картините на Радзвил обикновено показват осветени обекти на фона на мрачно, драматично небе, което носи предчувствие за беда. Пейзажите му са неразпознаваеми и отдалечени от зрителя, а човешките фигури, ако ги има изобщо, са много малки и изгубени в големия лош свят. В картините му често присъства и модерния свят чрез постиженията на техниката, най-вече самолети и кораби.
Всички тези елементи се виждат и в картината му „Фландрия“. Като войник от вермахта, той участва в превземането на Белгия през 1940 година и тогава започва да рисува тази картина. Първоначално Радзвил рисува военна картина – пикиращи бомбардировачи, войнишки каски върху кръстовете, разрушени къщи, бегълци. Първото заглавие на картината е „Накъде в този свят?“. До края на войната Радзвил, който е на фронта и се сражава на страната на нацистите, продължава да работи по картината, като добавя още бойни самолети и изтребители. След края на войната той дорисува централния флорален елемент, като огромно, плуващо във въздуха цвете и разцепва небето на две. Тези сюрреалистични елементи са реакцията на Радзвил към новата реалност след войната.
Осемдесет години по-късно това изведнъж не е историческа картина, а въпросът отново е актуален – Накъде в този свят?
Comments