top of page
Writer's pictureПопаганда

ХАРУКИ МУРАКАМИ В СТРАНАТА НА ЧУДЕСАТА

Елица Павлович


Една от магиите в книгите на Мураками е в това, че фантазиите му са лесни за споделяне. Казвам го с най-голяма любов, както и всичките му милиони читатели, които следвайки героите му по ръба на реалното и отвъд него, много лесно разпознават препратките към изкуството и популярната култура и съответно се припознават и съпреживяват прочетеното. „Убийството на Командора“ в този смисъл е за мен интерпретация на „Алиса в страната на чудесата“ – любимата ми детска книга. Разбира се, интерпретирана по особения, „муракамовски“ начин, с мрачни епизоди, мистерии, японско изкуство, загадъчни герои и много музика.


Книгата разказва за девет месеца от живота на един художник, чието име така и не научаваме. Срокът е избран не случайно, за тези девет месеца той в някакъв смисъл се преражда като нов човек, има и още препратки към бременности и деца, но да ги разкажа би развалило магията. Всъщност мъжът като основен разказвач не е в противоречие с историята на Алиса – след появяването й, чак до наши дни, век и половина по-късно, продължават спекулациите за това какви са били отношенията между Луис Карол и прототипа на героинята му. Освен това в книгите за Алиса авторът си запазва отчетливо ролята на страничен наблюдател и непрекъснато коментира действията на Алиса от позицията на човек, който я познава отдавна и добре.


Малката героиня в романа на Мураками се казва Марие. Тя, разбира се, има котка и се забърква в приключения, които изобщо не приличат на преживяванията на другите деца. Едновременно с нея в приключения се забърква и главният герой, като историите им са свързани с една вълшебна яма, с каквато както помним започва и книгата за Алиса. Едноименният Командор от заглавието е герой от картина, но носи името си от операта „Дон Жуан“ на Моцарт. Той е своеобразна вариация на оживелите карти в градините, където Алиса попада. Както при Алиса, така и тук, има различни загадъчни същества и места, които приличат на нашия свят, обаче очевидно не са част от него.


Този път книгата на Мураками е някак си по-праволинейна от другите му романи и по-оптимистична. Най-малкото защото в нея никой не умира, освен старият художник Томохико Амада, но той е почти на сто години. Има много обич, картини и надежда, както и светъл финал, така че дори ако по някаква случайност човек за първи път попадне на точно тази книга на Мураками, положително веднага ще поиска да прочете поне още една.

Comments


bottom of page