Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
На корицата на четвъртия (и най-нов) брой на скандинавския Vogue е принцът на Дания, който работи като модел от известно време насам. Изразът „датски принц“ води началото си още от Хамлет и може свободно да добавя разни значения, като в случая на корицата на списанието това е съвсем буквално, а за Хенрик Вибсков – не съвсем. Датчанин по произход, Вибсков няма кралска титла, но затова пък има изискан вкус, световна слава и светло бъдеще. На художествената сцена на родната Дания той спокойно може да се чувства член на управляващата династия.
Хенрик Вибсков завършва прочутият колеж по изкуствата Сейнт Мартин в Лондон и е действащ дизайнер, който представя по няколко колекции годишно в рамките на седмиците на модата. Дрехите му обаче са далече от маркетинговите стандарти за лесни за носене и безлични модели, подведени под знаменателя на това, което „е модерно“. Всичките му ревюта имат тема, поетично име, невероятен декор, запомняща се музика и са част от преживяване, което обединява няколко изкуства в едно.
Такава е и изложбата му в музея на изкуствата в Лилехамер. Тя е отчасти продължение на някои от ревютата му, които често се провеждат в пространства за култура и изкуство. В последните години Вибсков се обръща специално към пърформънса като форма на изразяване и работи по проекти и извън модата, като за изложбата си в Лилехамер е създал два такива.
„(Моля) разчисти, сладурче“ е името на експозицията и единственото обяснение, което аз имам е, че многото експонати и обширното пространство предполагат, че Вибсков буквално е „изгребал“ от архивите си всичко, за да създаде възможно най-пълно и интензивно преживяване за посетителите. И е успял.
В основната зала на музея са струпани толкова обекти едновременно, че се получава ефект на леко замайване. По-близкото разглеждане разкрива онова, което всъщност Вибсков иска да покаже – всички експонати са двусмислени, забавни, често са направени така, че зрителят да има реална интеракция с тях и са цветни и различни, дори когато са десетки на брой.
Например цяла стена с „лешникотрошачи“, създадени за ревюто на Вибсков в Париж през 2016 година. Тези големи дървени кукли нямат функцията да чупят ядки, те просто тракат – шумно и безсмислено.
Ревюто му е съпроводено и от хаотична музика, а вдъхновението са политиците – нима може да се спори с това? Огромни дървени кончета, яхнати от манекени с кринолини или стена от юргани в разни цветове, от които висят спящи кукли с главата надолу. Уменията на Вибсков като дизайнер и конструктор на дрехи са голяма част от инсталациите му, като усетът му към цветовете и типично скандинавското чувство за мярка правят всяко отделно произведение безупречно – просто няма какво да се добави, какво да се отнеме.
Разбира се на изложбата има и дрехи. Хенрик Вибсков е единственият скандинавски дизайнер, допуснат да участва на парижката седмица на модата. Също така има и видео записи – от ревютата му, както и от балетни представления, за които е създавал костюми и декори. Всичко е издържано в един стил и си личи, че е създадено от един човек – с чисти и ярки цветове, с ясни форми, прецизно, красиво.
Дания не е първата държава, която идва наум като мислим за мода или модерно изкуство, но ето – датските принцове не са свършили и все още очароват света. Този е един от най-прекрасните.
Comments