top of page
Writer's pictureПопаганда

ХЕТИ ГРИЙН – САМО ВЕЩИЦИТЕ УСПЯВАТ НА УОЛСТРИЙТ

Елица Павлович



Записана официално в книгата на рекордите на Гинес като „най-стиснатата жена на света“ и наричана „вещицата от Уолстрийт“, Хенриета (Хети) Грийн е карикатура на богата жена и зад многобройните истории за нейната маниакална пестеливост често се пропуска факта, че тя е гений на борсата и в инвестирането.


Хенриета Хаулънд Грийн се ражда през 1835 година в много богато семейство на квакери, с печеливш китоловен бизнес и успешна търговия с Китай. Родителите на малката Хети нямат никакво време за нея и решават да я дадат за отглеждане на дядо й Гидеон Хаулънд. Хети израства без семейство и това до голяма степен обяснява странностите й като възрастна. Дядо й има доста своеобразни идеи за възпитанието, като от съвсем малка й чете финансовата преса и борсовите хроники. На шест годишна възраст Хети е напълно наясно какво чува и започва да се интересува от финанси, на 13 години вече управлява семейното счетоводство, а на 15 години започва да учи в Бостън. След смъртта на баща си тя наследява огромно богатство – над 100 милиона долара преизчислени към наше време – и веднага ги влага в облигации, въпреки възраженията на семейството. Трябва да се отбележи, че през живота си тя не прави нито една погрешна инвестиция, комбинацията от невероятен усет и огромна предпазливост винаги работят в нейна полза.



Когато лелята на Хети умира, част от завещанието й е, че оставя два милиона долара за благотворителност. Разярена, Хети завежда дело и се опитва да оспори завещанието, като представя фалшификат. След като съдът я разкрива, тя е принудена да напусне страната.


Хети се омъжва за мултимилионера Едуард Грийн на преклонната за ХІХ век възраст 33 години и то след като го принуждава да подпише предбрачен договор, че няма да има никакви претенции към парите й. Хети не се шегува – освен че това е един от първите в света договори с такова съдържание, тя моментално изгонва съпруга си и се развежда когато открива, че той я мами и използва нейните вложения за лични цели. Хети остава много близка приятелка на мъжа си и след развода и се грижи за него до смъртта му, но така и не му прощава финансовата измама.



В историята Хети остава не толкова с финансовите си постижения, макар че тя дава заеми на държавата и натрупва състояние от няколко милиарда долара, а с проявите си на пестеливост, които с времето стават патологични. Тя така и не си наема офис и работи където свари, понякога в хранилищата на банките, в които държи парите си, друг път седнала на пода във фоайетата на финансовите институции.


Може би Хети Грийн първа доказва, че за резултати в работата не е необходим офис. Тя и двете й деца са облечени съвсем скромно, дори бедно, което е напълно в унисон с вярванията на квакерите за пестеливост и скромност. Хети купува най-евтината възможна храна, живее в евтини квартири и се твърди, че не ползва топла вода и не пуска отоплението. Най-ужасяващият случай е историята със сина й Нед, който си чупи крака и след като майка му отказва да плати за лечение и се опитва да го лекува сама, накрая ампутират крака му и той остава инвалид.



От дистанцията на времето е трудно да се прецени кои от историите за Хети са истина и кои измислица, но дори само случката със сина й показва, че тя има сериозен проблем с обективната преценка на реалността. От друга страна чудатостите на Хети й помагат много в бизнеса – тя е абсолютно безстрашна и е в състояние да пропътува сама хиляди мили, за да събере дълг от няколкостотин долара. По време на банковата паника през 1907 година Хети дава на кметството на Ню Йорк един милион долара заем в замяна на облигации. Във финансите тя е ненадмината и може би ако би живяла век по-късно щяха да я наричат не „вещица“, а „акула“.


Тази странна жена умира на 81-годишна възраст от инсулт, който получава докато се кара с готвачката си по въпроса дали обезмасленото мляко има същите качества като по-скъпото. Или поне така твърди мълвата, защото е по-удобно за успялата на Уолстрийт жена да се разказва, че е вещица.



Comments


bottom of page