Елица Павлович
Instagram: @elitzapavlovitch
Лудовико Карачи, втората половина на 16 век.
Един римски войник, убит през трети век заради християнската си вяра, се превръща в гей икона и най-често рисувания светец в западната живопис. Негови портрети са ни завещали Гуидо Рени, Албрехт Дюрер, Ел Греко, Рубенс, Ботичели, чак до Джон Сингър Сарджънт, а Оскар Уайлд използва името му като синоним. На много от картините Сан Себастиян е направо секси, красивото му момчешко или мъжко тяло набодено от стрели, лицето му обърнато към небето с изражение между страдание и екстаз. Макар и да не е толкова разпознаваем като дъгата, Сан Себастиян е вероятно най-красивият символ на гей любовта.
Джовани Франческо Барбиери, "Св. Себастиян) ,1632-34.
Легендата за него разказва, че е член на преторианската гвардия и е осъден на смърт по времето на Диоклециан за проповядване на християнската вяра. Присъдата му, както всички знаем от картините, е да го завържат за едно дърво и да го убият със стрели. Той обаче оживява по чудо и е излекуван от света Ирина от Рим. Едва след оздравяването започва историята му на светец – той отива при императора, за да му поиска обяснение лице в лице, но там е пребит до смърт от стражите и захвърлен в канавката, от където го взимат и погребват в катакомбите под едноименната църква в Рим.
Антонио Белучи, 1716
По време на средновековието образът на Сан Себастиян се прелива към този на бог Аполон и така светецът придобива лицето и тялото на красив млад мъж. На някои от изображенията на смъртта му той е показан и като старец, но е обяснимо, че култът към младия и привлекателен мъж е много по-силен. През Ренесанса към тази популярност се добавя и допълнителен аспект. Ренесансовото изкуство залага силно на древногръцките идеали, според които душевната красота винаги е свързана с физическата. Така Сан Себастиян става не просто хубав, а направо съвършен, като изображенията вече го представят не в момента на смъртта му, а още жив, но вече надупчен от стрелите, в особено състояние на екстаз и страдание едновременно. Именно в това се припознава гей общността и го избира за свой светец.
Никола Рениер, 1620
Летоброенето на Сан Себастиян като гей икона започва с едноименната картина на Гуидо Рени от 1615 година, която и до днес остава едно от най-известните изображения на светеца. Оскар Уайлд обожава тази картина и в последните години от живота си подписва писмата си като „Себастиян“.
Гуидо Рени, 1615
Японският писател Юкио Мишима също е силно повлиян от картината на Гуидо Рени. Самият той гей мъж, Мишима се снима в поза, наподобяваща картината, малко преди смъртта си през 1970 година. Дерек Джарман снима филм за Сан Себастиян и цялото това внимание на гей артистите към светеца закрепва специалния му статус.
Все пак трябва да има и друга причина извън хубавото тяло? Според Сюзан Зонтаг Сан Себастиян е „образцовият страдалец“ – той успява доста добре да прикрие емоциите си и неговото изражение само подсказва за страданието и екстаза му. Векове наред гей мъжете са правели същото – грижливо са контролирали емоциите си публично. Някои са принудени да го правят и до днес. Стрелите, то е ясно, често се интерпретират като фалически символи. В допълнение, Сан Себастиян е измъчван и в крайна сметка убит от властимащите заради това, в което вярва и което е – типична съдба за много гей мъже през вековете.
Кейт Харинг, 1984
Дори в съвременното изкуство референциите към Сан Себастиян са лесно разпознаваеми в творчеството на художници като Кейт Харинг или Дейвид Войнарович. И двамата гей мъже, починали от усложнения в следствие на СПИН, те се обръщат към своя светец и патрон в качеството му на средновековен защитник от чумата. И ако болестите вече се лекуват, то омразата към LGBTQ хората все още съществува. Сан Себастиян бди над тях – вечно млад и красив.
Comentarios