top of page
Writer's pictureПопаганда

ЦВЕТОВЕТЕ, КОИТО ОСВЕТЯВАТ ЖИВОТА – ЗАБРАВЕНАТА РОЗАЛБА КАРИЕРА

Елица Павлович



Почитана от крале и възпявана от поети, Розалба Кариера е една от най-великите художнички на епохата рококо. Животът й е необикновен и за жалост завършва трагично, а името й, подобно на много жени в изкуството, остава забравено почти до наши дни.


Розалба Кариера е венецианска художничка, родена през 1673 година. Още приживе тя е невероятно популярна, като за картините й се пишат поеми – според поетите тя може да превръща злото в красота, образите й са слезли право от рая, а цветовете й осветяват нашия живот.


Розалба започва кариерата си рисувайки илюстрации върху кутийки за енфие. Няколко години по-късно е обявена за най-добрата художничка с пастели в цяла Европа. Това е истинско чудо не само защото тя е жена, а и поради напълно обикновения й произход. Бащата на Розалба е дребен чиновник, а майка й се занимава с бродерии. Семейството има три дъщери и майката на Розалба прави всичко възможно да ги образова възможно най-добре.


През 1738 година поетесата Луиза Бергали пише сонет във възхвала на тази майка, която успява да спаси трите си дъщери от проклятието на женския род „да могат да работят само с иглата и конеца“.

През 1705 година Розалба Кариера е приета в академията Сан Лука в Рим и получава признанието на гилдията. Професионалният и финансов успех на Розалба се дължи до голяма степен на добрия период за Венеция в началото на ХVІІІ-ти век. Много чужденци идват там и купуват изкуство, което изпращат в родните си градове. Твърди се, че немските принцове имат цели галерии с портрети нарисувани от Розалба. А тя е наистина ненадмината в портретите. Нейната специфична техника на рисуване с пастели придава на моделите необикновена мекота, дрехите им са почти прозрачни. Допълнително предимство е, че с пастели се рисува върху хартия, това става бързо, не изисква допълнителна обработка на платното, хартията е лека и се транспортира удобно и евтино.

Автопортрет на Розалба Кариера, 1707 г., включващ и портрет на сестра й Джована.


Розалба пътува по покана на европейските владетели до Виена и Париж, където рисува между другите и художника Вато, както и младия крал Луи XV. Кралят на Полша купува над 150 нейни рисунки, а в Англия неин последовател е например Джон Ръсел.


Розалба е доста богата и единствения начин да управлява сама парите си е да не се омъжва, което тя прави напълно съзнателно.

Тя подпомага финансово семейството и сестрите си, както и други млади художнички, а на предложенията за брак отговаря с: „аз съм студена и дръпната по характер“. Доживява до 84-годишна възраст, но последните десет години е сляпа и макар че има достатъчно средства, за да живее достойно, постепенно потъва в забрава. Една в началото на настоящия век музеите започват да се интересуват от творчеството й, в Метрополитън е организирана изложба и е издаден каталог към нея.


Светът отново открива светлината в картините на Розалба.

Comments


bottom of page