top of page
Writer's pictureПопаганда

ЧАНТА ОТ СЕМЕЙНОТО ИМАНЕ

Елица Павлович



Ценно наследство, семеен спомен, дар за следващите поколения – в семейните архиви това обикновено са старите снимки, книги, антики и мебели, но почти никога чантите. Главно защото у нас няма установена традиция да се инвестира в скъпи чанти.


Оптимистично се надявам, че има шанс това да се промени. На първо място красивите предмети стават все по-ценени и рядко срещани и се отличават толкова много, че красивата и скъпа чанта си личи отдалече и очевидно е добра инвестиция. На второ място пазаруването на вещи втора ръка е не само изгодно, но и много модерно и екологично, а бутиците за винтидж стоки са мястото, където може да се намери някой класически модел, който не само да ни надживее, но и да е скъп спомен и безценна придобивка за следващите поколения.


Хубавата чанта не остарява – дори с леко протъркани ръбове тя е прекрасна, а очевидната й възраст само подсказва, че стопанката й има отличен вкус - и то не от вчера.

Една истински хубава чанта струва доста, но разделена на целия ни живот със сигурност се изплаща повече от всяка некачествена еднодневка. За удоволствието от притежаването на произведение на изкуството е излишно да споменаваме. Има достатъчно модели, които десетилетия наред доказват своята непреходна ценност:


Speedy на Louis Vuitton


Най-популярният модел на „Луи Вютон“ е създаден през 1930 година. От тогава нови разновидности на тази чанта се появяват в колекциите на модната къща практически всяка година, като това вече се отнася дори и до мъжката линия на марката. Тази чанта подхожда на всеки и събира страшно много неща – просто е идеална.


Плетените чанти на Bottega Veneta


Създадени през 1966 година, кожените чанти на „Ботега Венета“ и до днес се изработват по все същата технология. Всяка чанта се плете на ръка от специално обработена кожа, като за по-големите модели това може да отнеме няколко месеца. Причината е в това, че всяка отделна чанта се плете само от един човек – за да се гарантира, че техниката и натиска, който упражнява върху кожата, са абсолютно еднакви и равномерни. Цената на чантите е значителна, но оправдана.


Чантите на „Ботега Венета“ нямат абсолютно никакво лого, защото за такова качество на производството вида им говори сам за себе си – за хората с вкус те се познават от пръв поглед.


Saffiano на Prada


Най-известната и популярна чанта на „Прада“ се произвежда от специално обработена кожа, която има повишена защита срещу драскотини и влага. Миуча Прада остава вярна на любимия си модел и до ден днешен и в момента, след идването на Раф Симънс като втори дизайнер на марката, този класически модел чанти се предлага и в по-екстравагантни цветове и странни форми, като логото е силно подчертано. Цената е солена, но чантата е вечна.


Lady Dior


Това е любимата чанта на Лейди Даяна. Първата чанта „Диор“ принцесата получава като подарък от президентшата Бернадет Ширак и от тогава почти не се разделя с този модел. Често самата чанта е наричана „Лейди Даяна“ в чест на най-известната си почитателка. Всяка такава чанта се прави ръчно и е уникална, изработена със сложно преплетени тегели и леко изместена на една страна дръжка – характерна особеност на този модел. Диор тиражират нови разновидности всяка година и има почти всякакви варианти като размер, материи и цветове.


Jackie на Gucci


Тази чанта не просто е кръстена на Джаки Кенеди – Онасис, а е създадена за нея в края на 50-те години на миналия век. От тогава насам този модел неизменно присъства в колекциите на „Гучи“, като през 1999 година е преиздадена в различни десени и с по-различно закопчаване. И днес от магазините на „Гучи“ по света може да се купят както класическия модел, така и много различни разновидности. Най-скъпата чанта „Джаки“, продадена някога, струва 20 400 долара.


Baguette на Fendi


Любимата чанта на Кари Брадшоу е създадена през 1997 година от дизайнерката на „Фенди“ Силвия Вентурини. Името на чантата идва от първоначалната идея да се носи подмишница като едноименния парижки хляб. От тогава досега са произведени около 1 000 различни вида „багети“ от всякакви материали, за всеки вкус и бюджет. И дори ако в новите серии на „Сексът и градът“ липсват някои от героините, чантата на Кари със сигурност ще е в кадър – все така актуална.


Kelly на Hermes


Тази чанта е създадена през 1892 година, но до 1954-та никой не е чувал за нея. Тогава от „Ерме“ решават да подарят една на принцеса Грейс Кели и да я кръстят на нея.


Принцесата се влюбва в удобната чанта, която не само събира всичките й вещи, но е много удобна да прикрива наедряващия й корем по време на трите бременности.


Чантата се прави изцяло ръчно и изработката й отнема много време, затова понякога за чанта „Кели“ се чака с месеци. Това е и най-скъпата от известните модели – цената й може да стигне до 125 000 долара. Сестрите Кардашиян са известни колекционерки на този модел, както и Виктория Бекъм, и всички те вече са споделяли, че чантите им ще останат за дъщерите им.


Bao Bao на Изи Мияки


В превод от японски името на този модел означава „ценност“ или „съкровище“. Първата чанта Вао Вао се появява на пазара през 2000 година и за двете десетилетия от тогава е придобила култов статус. Това се смята за най-популярната чанта сред хората в креативните индустрии като архитекти, дизайнери, художници. Произведена от тънка мрежа, върху която са залепени геометрични форми от поливинилхлорид, чантата изглежда деликатна, но е страхотно устойчива. Моята е на девет години и изглежда както в деня, в който е купена.


Вао Вао е сред най-имитираните чанти в света и е трудно да се отличи копието от оригинала, но не е невъзможно – истинските японски Вао Вао имат особен блясък на цвета и малък печат на дизайнера на дръжката.


Flap bag на Channel


Измислена през 1955 година, тази чанта е гениална до последния детайл, както всичко онова, което Коко подарява на жените по света.


Преди Коко Шанел да създаде този модел, всички дамски чанти се носят в ръка и имат къси дръжки или нямат изобщо. Коко иска ръцете й да са свободни, като същевременно създаде нещо, което е красиво и елегантно.


Тя първа използва синджир за дръжка на чанта. През 1983 година Карл Лагерфелд само добавя закопчалката-лого. Противно на всяка търговска логика всяка година цената на този модел чанти расте все повече. Легендата си е легенда.


Bình luận


bottom of page