top of page
Writer's pictureПопаганда

ЧЕСТЪР БИЙТИ – БИБЛИОТЕКАТА Е ЦЕЛИЯ СВЯТ

Елица Павлович



Библиотеката на Честър Бийти е най-невероятното място в Дъблин и лично за мен е много по-вълнуваща и незабравима от световно известната библиотека на „Тринити колидж“. Музеят-библиотека на Бийти се нарежда сред най-препоръчваните места за посещение в града, но всъщност обикновено там е спокойно и може да се разглежда и чете за експонатите с часове. Мечтая си да прекарам още много дни на това място, стига да имам възможност.


Честър Бийти е колекционер на книги. До тук – нищо специално, събирачи на книги и букинисти има безброй. Две неща отличават Бийти от всички други колекционери – първо той събира и реставрира стари книги и ръкописи от цял свят, от всички религии и краища на земята и второ – за тази цел Честър Бийти разполага с неограничени средства, никоя цена не е твърде висока за него.


Колекцията му започва с няколко ръкописа от VІІІ век, създадени в Италия, след това към тях се прибавя Коран от ІХ век, който е библиографска рядкост и в момента всеки изследовател на исляма по света знае за него и мечтае да го види. В колекцията на Бийти постепенно се прибавят стари християнски ръкописи, прекрасно илюстрирана италианска библия от 1400 година и така от ръкопис на ръкопис библиотеката на Честър Бийти става легенда.


Още като дете през 1880-те години в Ню Йорк Алфред Честър Бийти успява сам да събере впечатляваща колекция от пощенски марки. Като юноша преминава към колекциониране на камъни и минерали и от там започва успешната му кариера в минното дело. Той учи в Принстън и Колумбийския университет, където завършва пръв във випуска. Въпреки академичния си успех той заминава да работи като обикновен златотърсач и скоро става ясно, че младият Бийти има свръхестествени способности да намира злато. Така за кратко време той натрупва значително състояние, което след това се умножава с диамантени мини по целия свят.



Първото посещение на Бийти в Египет през 1913 година го запалва по ислямското изкуство и ислямските ръкописи в частност. Той започва интензивно да изкупува ориенталски ръкописи като казва, че интересът му щастливо е съвпаднал с период, в който много млади хора на изток са наследили фамилните библиотеки, книгите често са в окаяно състояние, буквално с червеи, и наследниците са готови да ги заменят на дузини за един шевролет. Бийти ги купува и възстановява. В Египет Честър Бийти намира и купува най-ранната известна в света ръкописна книга с писма на свети Петър, датирана от трети век.


През 1917 година Бийти и семейството му посещават Япония и там започва любовта му към китайското и японско изкуство, прекрасно изрисуваните свитъци, малките бутилчици за емфие, древните гравюри. За отбелязване е, че Бийти има еднакво безупречна репутация и като колекционер, и като бизнесмен. Той се грижи за работниците си, а в Африка провежда сериозна кампания за предпазване от малария и подсигурява на местните работници най-добри надници, жилища и медицинска помощ.


През войната Бийти е съветник на Чърчил, като за заслугите си е награден с рицарско звание. Въпреки това той е разочарован от следвоенна Англия и когато се замисля за бъдещето на безценната си колекция избира Дъблин за неин дом. Именно там през 1950 година той построява библиотека, която да приюти любимите му ръкописи и книги. През 60-те години официално колекцията на Честър Бийти е призната за най-голямата и най-хубавата в света. В нея са включени основно книги, но също така и гравюри, както и декоративни предмети.



Библиотеката на Честър Бийти се намира на територията на замъка в Дъблин в хубава тухлена сграда, пред нея има малка градина. От четирите етажа на сградата два са за временни изложби и научна работа, на два е разположен самия музей. Не звучи като да е много, но всъщност ние прекарахме по един ден на всеки етаж. Абсолютно всеки експонат в залите на музея е изключителен, за всеки е разказано подробно и много интересно. В музея е тъмно, експонатите са осветени по специален начин, създаден само за музеи – това е доста скъпо удоволствие и малко колекции по света могат да си го позволят, но Бийти се е погрижил за неговите съкровища да има само най-доброто.


Първият етаж на библиотеката се нарича „Изкуството на книгите“. Името е буквално – на този етаж е показано и разказано всичко, което прави книгите произведения на изкуството – калиграфията, илюстрациите, невероятното изкуство на подшиване и подвързване, така че една книга да живее векове. Тук е египетската книга на мъртвите, любовни поеми от 1160 година пр.н.е., европейски, ислямски и японски ръкописи, гравюри на старите майстори – в колекцията на Бийти има над 35 000. Частта за подвързиите е абсолютно потресаваща.


Вторият етаж е посветен на свещените традиции. В центъра са трите големи световни религии – християнство, ислям и будизъм, но освен тях има и други духовни практики като конфуцианство, даоизъм, сикхизъм и джайнизъм, всички представени със свещените си текстове. Уважението, с което е разказано за всяка религия и вяра, както и разнообразието на колекцията са много показателни за мисленето и духовния път на Честър Бийти.



През 1957 година Честър Бийти е провъзгласен за почетен гражданин на Ирландия. Той е първият и единствен човек носител на това звание, както и първият цивилен гражданин, удостоен през 1968 година с тържествено погребение на най-високо равнище с почести като за държавен глава. Наричан „принцът на дарителите“ Бийти наравно с колекцията си е национално съкровище на Ирландия. Колекцията му е свидетелство за невероятния му 93-годишен живот на читател, естет и колекционер – спасител на старите книги и безсмъртен чрез тях.

Comments


bottom of page