Елена Миланова
Instagram: my_italian_days
Една радостна творба на триеналето в Брюж е тази на Аманда Броудър „Щастливи случайности“.
В света на изкуството Аманда Броудър е позната с мащабните си текстилни инсталации, които излага на обществени места и в повечето случаи материалите за тях са дарени – цветни, слънчеви и носещи съдържанието на детайла и личната история, подарена от конкретни хора.
Такъв е и случаят с произведението й в Брюж, което е създадено с участието на местната общност. Не само, защото платовете са събрани от гражданите, а и защото доброволци участват в самото изпълнение и шиене (в „дните за шиене“), когато научават от Аманда Броудър художествени техники. Така, хем се получава нещо жизнерадостно, хем се създава социална връзка между хората. Похват, който е донесъл на Борудър няколко художествени награди.
Ярките цветове на инсталацията щастливо се появяват, сякаш случайно, над канала и по къщите наоколо. В проекта всъщност участват 5 творби, две от тях са фотографски колажи на тъканите, а три са същинските инсталации, които се появяват в града на различни места през лятото.
„Щастливи случайности“ е произведение, което е създадено от хората в Брюж за Брюж. Чрез него те участват и лично като творци в изданието на триеналето.
Нормално е събирането на тези парчета плат да ни напомня „американско сватбено одеало“ (куилт), защото Аманда е американка, но тук идеята е по-мащабна – целта е градът да изглежда по различен начин, така че, когато инсталацията бъде свалена, хората да погледнат на познатото по различен начин и да пожелаят нещо ново (често искат да върнат „куилт-а“ обратно) за бъдещето.
Текстилната инсталация не е лишена от исторически препратки – например тази, предназначена за квартала Верверсдайк, препраща към богатите традиции и история и бояджиите, които са използвали Reie през Средновековието за боядисване на фламандски плат.
Живите цветове и игривите шарки правят обекта, който преди това е бил частен, индивидуален и в този смисъл затворен, да промени публичния си облик и да се превърне в произведение на изкуството, което е на всички. Хора, които не се познават, вече се познават, хора, които са затворени у дома си със своите истории, могат да ги разкажат, хора, които може би дори са пренебрегвали средата и са приемали града за даденост, сега държат уважително да интегрират творчеството си в града. Щастливата случайност артист като Аманда Броудър да се появи в Брюж дава възможност на хората да свържат миналото с настоящето и бъдещето си – а то винаги е слънчево и шарено. Идеална е за София!
Comments